Forsoning i fare

Det brygger opp til skarpere konflikter mellom samene og storsamfunnet. Slik kastes skygger over en forsoningskommisjon som nå nyskriver norsk historie.

Dette er en kommentar. Kommentarene skrives av Aftenpostens kommentatorer eller fast tilknyttede spaltister. Kommentarene gir uttrykk for skribentens analyser og meninger. Hvis du ønsker å svare på kommentaren, kan du lese hvordan her.

Mandag ble spillefilmen «Ellos Eatnu – La Elva Leve» vist på Tromsø Internasjonale Filmfestival før den snart slippes løs på resten av det norske kinopublikumet.

Filmen er en hilsen til vår tid fra 80-tallet. En smertefull påminnelse om hvor vond og eksistensiell konflikten mellom samene og den norske staten den gang var.

Les hele saken med abonnement