Etterretningssjefen ba om en dans. Nå må han danse. | Joacim Lund

  • Joacim Lund

Stiller du ikke til debatt, blir du ikke hørt. Du trenger ikke romavlytting for å avsløre det.

Dette er en kommentar. Kommentarene skrives av Aftenpostens kommentatorer eller fast tilknyttede spaltister. Kommentarene gir uttrykk for skribentens analyser og meninger. Hvis du ønsker å svare på kommentaren, kan du lese hvordan her.

Etterretningstjenestens ydmyke bønn om å få overvåke mer, er omtrent som mensen: Et tilbakevendende fenomen. Den kommer ikke hver dag, men regelmessig nok til at noe er på tok når den uteblir.

I kveld er det duket for en ny runde i debatten om overvåkning på Litteraturhuset i Oslo, i regi av Datatilsynet og Nasjonal institusjon for menneskerettigheter. Timingen er neppe tilfeldig. Det er ikke mer enn et par uker siden etterretningssjef Morten Haga Lunde enda en gang foldet sine hender små i bønn om større adgang til å overvåke data og nettrafikk. Det er mer terror i Europa, sa Haga Lunde og minnet om at planleggingen av ugjerningene ofte foregår på nettet. Og det har han selvsagt helt rett i. Trusselbildet er endret.

Les hele saken med abonnement