Cecilie fikk 20 seksere: Her er hennes tips!

Hvis det er noe du ikke forstår, spør om hjelp fra lærer eller medelever, råder superelev Cecilie Glittum (19).

Cecilie Glittum (19) har et av tidenes vitnemål med hele 20 seksere. Vi inviterte henne til å dele sine studietips.

Dette er et Si ;D-innlegg. Meninger i teksten står for skribentens regning. Innlegg kan sendes inn her.

Med 20 seksere og null fravær på vitnemålet sørger Cecilie Glittum for tidenes beste vitnemål på Bamble videregående.

— Jeg tror det blir lenge til vi opplever noe lignende som dette, sier rektor Hermod Håtveit til Telemarksavisa.

Derfor inviterte vi henne til å dele sine studietips med Si ;D-leserne. Velbekomme!

Cecilies 10 tips:

  1. Snakk om pensum med medelever før prøver. Du lærer av å forklare andre, og kanskje lærer du lettere av at folk på din alder forklarer deg.
  2. Følg med i timen. Finn ut av om du lærer mest av å ta notater eller bare lytte.
<i>Cecilie Glittum (19)</i>
  1. Sett av en bestemt tid (som du vet du kan klare) og jobb konsentrert i denne tidsperioden. Husk å sette mobilen på lydløs.4. Sett deg realistiske mål som du kan jobbe mot, gjerne delmål som vil gi økt mestringsfølelse når de oppnås. Dette som kan føre til økt motivasjon.
  2. Pass på å få nok søvn.
  3. Les jevnt gjennom hele året, skippertak lønner seg sjeldent, spesielt ikke når eksamensperioden kommer.
  4. Tenk på kunnskapen du har lært i hverdagslige situasjoner. F.eks kan du tenke på sirkulasjonssystemet når du kjenner at hjertet slår.
  5. Prøv å se sammenhenger mellom ulike emner i et fag og mellom forskjellige fag.
  6. Hvis det er noe du ikke forstår, spør om hjelp fra lærer eller medelever, prøv evt. å finne svar på internett.
  7. Ellers kommer du lengst med en positiv innstilling til både læreren og faget. Det viktigste er å ha et genuint ønske om å lære.

Klar for høyere utdanning? Les tre råd til fremtidige Blindern-studenter.

Cecilie Glittum (19)