Mener norske drapsofre behandles så dårlig at det bryter med menneskerettighetene
Advokat Patrick Lundevall-Unger mener norske myndigheter behandler norske ofre for drap i utlandet og deres pårørende så dårlig at han vil stevne Norge inn for den internasjonale menneskerettighetsdomstolen i Strasbourg.
(Stavanger Aftenblad:) Lundevall-Under mener andre land det er naturlig å sammenligne seg med har en helt annen holdning i slike saker enn det norske myndigheter fremviser.
– Norge bryter ikke bare med et grunnleggende prinsipp om at de etterlatte har krav på bistand, for eksempel ved å i mange tilfeller unnlate å opplyse om muligheten til å søke bistandsadvokat på det offentliges regning. I tillegg forankrer menneskerettskonvensjonen rettigheter for avdøde. Det finnes et post mortem-krav som fastslår at et menneske selv når det har gått bort har krav på en rettferdig saksbehandling, sier advokaten til Stavanger Aftenblad.
Les hele saken med abonnement