Dårlig vær på fjellovergangene – bilister bes om å utsette hjemreisen fra påskefjellet
Det er dårlig vær på fjellovergangene. Noen stenges, og flere har kolonnekjøring. Hyttefolk bes om å vurdere å utsette hjemreisen til mandag.
Slik så det ut på riksvei 7 over Hardangervidda ved 13-tiden søndag. Strekningen er inntil videre stengt for all trafikk. Foto: Statens vegvesen/NTB
- Ingrid Åbergsjord
Påskeferien nærmer seg slutten, og i disse dager kjører hyttefolk hjemover – mange av dem over fjellovergangene.
Men på mange av fjellovergangene mellom Øst- og Vestlandet er det søndag veldig dårlig vær. Det varierer fra redusert sikt på grunn av snøfokk, glatte partier, kraftige vindkast og kolonnekjøring.
– Jeg ville ikke anbefalt folk å dra hjem i dag. Været vil ikke bedre seg utover dagen. Det er nok bedre å vente til i morgen, sier statsmeteorolog Terje Alsvik Walløe til NTB søndag.
Til Aftenposten opplyser han at jo lenger vest man kommer, dess mer nedbør kommer det.
– Hvis du kjører fra Geilo til Østlandet, blir det ikke noen problemer, sier Walløe.
Hardangervidda stengt
Spesielt dårlig er været på Hardangervidda. Riksvei 7 ble søndag ettermiddag stengt.
– Det er vinden som er problemet der. Det ser fint ut på nedsiden av fjellet, men det er ikke fint oppe på fjellet, sier trafikkoperatør Christofa Key-Nilsen ved Vegstrafikksentralen Øst til NTB.
På E 16 over Filefjell var det ved 19.30-tiden stiv kuling og kraftig snøvær.
Bilde fra Statens vegvesen sitt webkamera på RV7 Skulevika søndag ettermiddag. Foto: Statens vegvesen
Kolonnekjøring og redusert sikt
- Det er kolonnekjøring på både riksvei 13 over Vikafjell og fylkesvei 50 Aurland-Hol, ifølge Vegtrafikksentralen.
- På E16 Filefjell er det stedvis redusert sikt som følge av snøfokk. Det samme gjelder fylkesvei 27 Venabygdfjellet, hvor det også stedvis er glatte partier.
- Det er liten kuling på riksvei 52 Hemsedalsfjellet, hvor det også er stedvis redusert sikt.
- Mens fylkesvei 51 over Valdresflya er stengt, er kjøreforholdene på E6 over Dovrefjell ganske greie, ifølge Vegtrafikksentralen.
– Dra hjem i morgen
I likhet med statsmeteorologen ber Key-Nilsen i Vegtrafikksentralen folk om heller å ta hjemreisen på mandag hvis de kan.
– Men dersom man må hjem i dag, så bør man ha med seg nok mat, varmt tøy, nok drivstoff og strøm fordi man kan bli stående lenge i kø, lyder den klare oppfordringen.
– Fjelloverganger kan også bli stengt på kort varsel, så man risikerer å måtte kjøre store omveier. Så folk bør planlegge hjemreisen godt, sier hun.
Statsmeteorolog Walløe sier at Trøndelag og Møre og Romsdal får det dårligste været i Norge mandag.
– Flere steder i Møre og Romsdal og Trøndelag vil det mandag bli en del snøbyger i ganske lavt terreng. Så dersom man skal den veien, bør man være forberedt på vanskelige kjøreforhold, sier Walløe.
Sør- og Østlandet har hatt mye pent vær i påsken. Dette bildet er fra Drøbak påskeaften. Foto: Hans O. Torgersen
Kald avslutning på påsken
Både Vestlandet, Midt-Norge og Nord-Norge får en kald avslutning på påsken. I Nord-Norge er det vintervær, men lite vind. Fra søndag kveld blir det igjen minusgrader sør i Nordland.
Også på Veslander bli det kaldere utover søndag kveld. Da kan det komme snøbyger i Bergen og andre deler av lavlandet.
– Det blir en kald avslutning på påsken, sier statsmeteorolog Terje Alsvik Walløe til Aftenposten.
Klokken 16.20 var dette status for fjellovergangene i Sør-Norge, ifølge BT:
- E16 Filefjell: Åpen
- E134 Haukeli: Kolonne
- Rv7 Hardangervidda: Stengt
- Rv13 Vikafjell: Stengt
- Rv52 Hemsedal: Åpen
- Fv50 Aurland-Hol: Kolonne
- Fv51 Valdresflya: Stengt
For alle fjellovergangene gjelder det at veiene kan bli stengt på kort varsel.