Varsler kraftige vindkast på Østlandet
For torsdag har Meteorologisk institutt satt gult farevarsel for Østlandet på grunn av kraftige vindkast. – Det vil bli verst mot kysten, sier vakthavende meteorolog.
Forrige uke førte kraftige vindkast til at gamle trær veltet og skapte kaos flere steder i Oslo. I Slottsparken ble en mann truffet av et fallende tre. Foto: Jan T. Espedal
- Mone Celin SkredeJournalist
– Det er i hovedsak sør for Oslo at det blir styrke på vinden, men det vil nok ruske en del i trærne, sier vakthavende meteorolog Jon Austerheim ved Meteorologisk institutt til Aftenposten.
Han sier at det vil blåse kuling i fjorden, og at det dermed kan bli noen kraftige vindkast på land på 15–20 meter pr. sekund.
Vindstyrke på 15 meter i sekundet blir ifølge vindskalaen definert som stiv kuling. Grensen til sterk kuling går ved 17,2 meter i sekundet, og grensen mellom sterk kuling og liten storm går ved 20,8 meter i sekundet.
– I de kystnære områdene bør man passe på ting som kan blåse av gårde, sier Austerheim.
Kysten mest utsatt
Det er kystområdene som er mest utsatt, sier meteorologen, og i Agder fylke og oppover mot Rogaland og Vestland fylke kan vinden komme opp i storm i styrke.
– Det kan bli liten storm på Vestlandskysten. Da kan vindstyrken komme opp i 25 meter pr. sekund, sier Austerheim.
Vinden vil tilta i styrke på formiddagen torsdag, og vil avta igjen sent på ettermiddagen.
Vest politidistrikt advarer folk om å begi seg ut på fjell- eller båttur i morgen. De oppmoder også om å sikre løse gjenstander.
– En gjenganger er trampoliner, hagemøbler, stillas og presenninger, skriver Vest politidistrikt på Twitter.
Flere artikler
Høstferieværet: Kaldt og vått, men så kan sommertemperaturene gjøre comeback
Gult farevarsel for store deler av landet
Fare for kraftig vind i hele Sør-Norge i dag. Vestlandet vil få en forsmak på vinteren.
Falne trær skapte kaos i Oslo
Politiet advarer etter kraftig vindkast flere steder i landet
Uværet Frank: – Det verste trolig over i løpet av få timer