VG: Oslos politimester ber om ekstern gransking av Sjøvold-varsel
Politimester Beate Gangås ber om at Politidirektoratet gjennomgår Oslo-politiets håndtering av Sjøvold-varselet, som VG skrev om i helgen.
Varslersaken der en saksbehandler i 2015 ble involvert i håndteringen av tre våpen fra daværende politimester Hans Sverre Sjøvold, og opplevde at han følte seg presset til å fravike reglene, får et etterspill.
Etter at VG skrev om saken lørdag sa politimester Beate Gangås i Oslo at det var beklagelig at saken hadde fått slike følger for varsleren, som i dag er ufør. Mandag kveld sier Gangås til VG at hun nå vil be Politidirektoratet om å granske saken.
– Det er læringspunkter i denne saken for Oslo politidistrikt, skriver Gangås i en epost til avisen.
I juni 2020 fikk Sjøvold en bot på 50.000 kroner for ulovlig besittelse og oppbevaring av våpen. Spesialenheten henla samtidig påstandene om at Sjøvold skal ha misbrukt sin stilling ved å legge press på ansatte i politidistriktet. Sjøvold er i dag sjef for Politiets sikkerhetstjeneste (PST).