Var døråpner for kongeparet som 11-åring. I dag traff han dem igjen.
Magne Liane (36) var nervøs døråpner da kong Harald og dronning Sonja besøkte Kristiansand under signingsferden for 25 år siden.
Siste stoppested på kongeparets jubileumsreise er Kristiansand. Her ventet Magne Liane og hans tre sønner Aleksander (12), Kristoffer (11) og Benjamin (6) på å se de kongelige på nært hold - og hilse på dem.
Måtte overlate oppdraget til en annen
Liane husker godt sitt første møte med kongeparet for 25 år siden.
– Da kongeparet skulle komme til Kristiansand, ble jeg og noen andre gutter plukket ut til å være døråpnere for dem. Det skjedde etter at vi hadde kommet til finalen i en spørrekonkurranse om 350-årsjubileet i Kristiansand, forteller han.
Det var en oppgave han ikke tok lett på som 11-åring.
– Da de kom, ble jeg så nervøs at jeg måtte overlate oppgaven til en annen. Men heldigvis hadde nervene roet seg da de kom tilbake, så jeg kunne holde bildøren åpen da de skulle sette seg inn igjen.
Ble kvalm før det avgjørende øyeblikket
Regionalavisen Fædrelandsvennen dekket det hele den gang. Her er et utdrag fra artikkelen:
«Han ble kvalm like før det avgjørende øyeblikk og måtte ha avløser. Magne Liane fra fjerde klasse på Flekkerøy skole. Magne skulle åpne døren i kongens bil ved ankomsten til selskapslokalene Klubben i går ettermiddag. Men slik gikk det ikke.
– Det må ha vært en is jeg spiste like før. Da den kom i tillegg til nervene, ble jeg kvalm, sa Magne til Fædrelandsvennen et par timer senere. Da var han i god form igjen og parat til å åpne døren for kongen og dronningen etter lunsjen.
Det gikk som smurt. Døren var åpen og gutten strålende fornøyd med oppdraget, som selvsagt gav en kongelig plassering for en som gjerne ville betrakte det kongelige selskap på nært hold. »
I dag bor Magne Liane fortsatt på Flekkerøy. Sønnene var svært imponert over pappa som fikk hilse på kongen.
– Det er kjempegøy og spesielt å være så nære kongen, sier Kristoffer (11).
400 utøvere langs ruten
Det var mange som hadde møtt opp for å se kongefamilien i Kristiansand på deres gåtur fra Kilden til Tresse onsdag. Langs den 1,3 kilometer lange ruten var det rundt 400 utøvere som hadde forberedt forskjellige kulturelle innslag. 1100 barnehagebarn hadde også møtt opp for å vinke.
Se noen av høydepunktene i bilder her:
– Ikke godt å si hvem som ville vært kronprinsesse uten Quart-festivalen
I ettermiddag holdt dronningen tale på Myren gård under hagefesten. Hun høstet mye latter da hun sammenlignet kongejubileet med Quart-festivalen.
– I år feirer Quart-festivalen 25-årsjubileum, akkurat som kongen og meg. Uten den er det ikke godt å si hvem som ville vært kronprinsesse av Norge i dag.
Hun mintes også sin gode venn og læremester Kjell Nupen som gikk bort i 2014.
– Jeg vil alltid være takknemlig for alt Kjell lærte meg - om form, farger og det å se, sa dronningen beveget.
Ellers brukte hun talen til å oppsummere gode opplevelser de har hatt på jubileumsreisen.
– Jeg er imponert over mangfoldet og alle talentene vi har sett.