• Espen Andersen Bråthen (38) er tiltalt for å ha drept fem og for å ha forsøkt å drepe elleve mennesker i Kongsberg 13. oktober i fjor.
• Under første dag av rettssaken mot ham i Buskerud tingrett i Hokksund onsdag, erkjente Bråthen straffskyld for hele tiltalen. Han forklarte at målet med angrepet var å drepe flest mulig mennesker. Etter første rettsdag nektet Bråthen å forklare seg videre i saken.
• Aktor Andreas Christiansen varslet at han vil be om at Bråthen overføres til tvungent psykisk helsevern fordi påtalemyndigheten mener han var utilregnelig på gjerningstidspunktet. Bråthens forsvarer Fredrik Neumann mener også at psykisk helsevern er riktig reaksjon.
• Under tredje dag av rettssaken fredag, er planen at retten skal høre vitnemålene til seks av dem de som jobbet eller tilfeldig var til stede i Coop Extra-butikken eller på Nytorget på utsiden, samt de to polititjenestemennene som først kom til butikken. Alle disse har også status som fornærmede i saken.