Torp flyplass gikk i svart i nesten to timer
Et kabelbrudd lammet fredag formiddag Sandefjord lufthavn Torp. Først klokken 10.50 var feilen rettet.
Det skapte store trafikkproblemer da et kabelbrudd oppsto i nærheten av Torp flyplass i morgentimene fredag. Foto: Peder Gjersøe, / NTB scanpix
Det var klokken 09.08 strømmen forsvant for 505 abonnenter i Sandefjord.
Fire fly ble omdirigert til Gardermoen, mens to fly ikke fikk ta av.
– Terminalbygningen fikk lys og varme fra et nødstrømsaggregat, men anlegget som skulle sørge for landingslys på rullebanen slo ikke inn som det skulle, sier markedssjef Tine Kleive-Mathisen.
De passasjerene som alt var levert på Gardermoen tilbys nå buss tilbake til Torp, mens flyene vil returnere for å hente passasjerer som skal ut på tur.
Den travleste dagen i uken
Foreløpig er flyene som var på vei inn fra Alicante, Skopje, Manchester og Gdansk sendt videre til Oslo Lufthavn Gardermoen, mens Widerøes passasjerer som skulle ha reist til Stavanger og Bergen får kaffe og pepperkaker mens de venter på at elektrikere finner strømfeilen.
Klokken 10.50-tiden var feilen lokalisert til en defekt kabel i Bøleveien.
– 505 abonnenter ble rammet, etter en drøy time var tallet nede i 53, men er alt oppe og står igjen, sier informasjonssjef Ruhne Nilssen i Skagerak Energi.
Flere artikler
Rapport: Jetfly var 52 meter fra styrt etter avgang fra Gardermoen
Norwegian kutter ut alle flyginger fra Torp
Sandfaste passasjerer flys hjem i dag
Avinor: Ingen store forsinkelser i juletrafikken
SAS-beslutning ventes om mulige kanselleringer søndag
Umulig å se, men ingen sure miner da SAS-passasjerene tok på munnbind