Arne Treholt døde søndag i Moskva. Han ble 80 år gammel.
Arne Treholt forsøkte flere ganger å få saken sin gjenopptatt uten å lykkes. Han hevder selv han ikke drev med spionasje. Bildet er fra dokumentaren «Rikets sikkerhet» som ble sendt på NRK i 2021. Foto: Monster
Harald Stanghelle
Arne Treholt er død etter et kort sykeleie. Det bekrefter familien overfor Aftenposten.
Treholt døde i Moskva der han de siste årene hadde sitt hjem og forretningsvirksomhet.
Arne Treholt var politikeren og diplomaten som i 1985 ble dømt for spionasje til fordel for Sovjetunionen. En dom han hele resten sitt liv bekjempet, ikke minst i bøkene «Alene» og «Gråsoner».
Etter at Brundtland-regjeringen benådet ham i 1992 av helsemessige årsaker, levde han som forretningsmann på Kypros og i Moskva.
Arne Treholt ble født 13. desember 1942 på Brandbu. Han ble tidlig politisk aktiv i Arbeiderpartiet og var statssekretær i Havrettsdepartementet før han gikk over i utenrikstjenesten, blant annet som ambassaderåd ved FN-delegasjonen i New York.
Arne Treholt etterlater seg en sønn og to barnebarn.