Stadig færre går Birken
For første gang på mange år var det i år under 10.000 løpere som startet Birkebeinerrennet. Det betyr i overkant av 7 millioner kroner i reduserte inntekter.
Det tradisjonsrike Birkebeinerrennet hvor menigmann, kjendiser, kongelige og næringslivsledere møtes, sliter med å opprettholde interessen.
Til tross for strålende sol og fint føre stilte bare 9039 løpere på startstreken i årets renn, som er det laveste antallet på mange år. Det var 10.306 som hadde betalt påmeldingsavgiften på 1200 kroner
Påmeldingssvikten tilsvarer en inntektsreduksjon på drøye 7 millioner kroner, hvis man tar høyde for et maksimalt antall på 16.000 deltagere.
Påsken har skylden
Birken-sjef Jo Gunnar Ellevold tror den tidlige påsken og stadig økende konkurranse fra andre turrenn bidrar til at pilene peker nedover.
— Hvis vi ser på statistikken for de siste 10-15 årene, så viser det klart at de gangene rennet har falt på lørdag før palmesøndag har det i snitt vært ca 1000 deltagere færre enn året før, sier Ellevold.
Kongelig kamp:
Fjorårets renn, som ikke ble arrangert i påsken, hadde 13.000 påmeldte. Det var det laveste siden 2008. I år var det altså 3000 færre.
Ellevold understreker likevel at 9039 på startstrek er bra, hvis man tar i betraktning at det ble arrangert ca. 20 andre turrenn denne helgen.
Han påpeker at hvis man ser bort fra toppårene, hvor 17.000 deltager-billetter ble revet vekk i det påmeldingen startet, er normalen om lag 10-12.000 deltagere på startstrek.
Mange gikk for første gang:
Birkebeinerrennet er et årlig skirenn som strekker seg over 54 kilometer og går mellom Rena og Lillehammer. Rennet ble i år arrangert for 78. gang og er til minne om redningsaksjonen for kongssønnen Håkon Håkonsson i 1206.
Mer om Birken:
Drama:
Imponerende :
Økt prestisje:
Er du mer glad i å gå rolige turer, så anbefaler vi disse seks tipsene: