Lydbøker rett fra nett
Snart kan du sitte hjemme foran PC'en, gå inn på forlagets nettside, betale, laste ned og lytte på boken på en MP3-spiller.
- Forf>
- <forf>john-arne Ø. Gundersen <
— Man kan ha mange bøker på samme spilleren og ta med seg den i stedet for mange pakker med CD-er. En gjennomsnittlig roman legges inn på rundt åtte CD'er, forklarer Herborg Hongset, forlagssjef i Lydbokforlaget. Skal du for eksempel lytte til "Harry Potter og Føniksordenen", må du jobbe deg gjennom hele 26 CD'er. Det slipper du med MP3-bøker.
800 titler.
Det er ikke klart hvilke titler som kommer først, men det dreier seg både om nye utgivelser og lydbøker som allerede er gitt ut. Per i dag har Lydbokforlaget rundt 800 titler, og målet er at alle disse skal være tilgjengelig på MP3. - Det vil nok ta litt tid. Jeg kan ikke si annet enn at flere hundre titler blir tilgjengelig i løpet av året. Skjønnlitteratur, lyrikk og hørespill vil hovedsakelig komme først. Faglitteratur vil også komme etter hvert, sier Hongset. I Sverige ble MP3-bøker tilgjengelig i fjor, og nå finnes rundt 40 titler på MP3. Dagens Nyheter opplyser at på ljudboken.se står MP3-bøkene allerede for en fjerdedel av omsetningen. Hongset opplyser at usikkerhet rundt beskyttelse av rettighetene er en av grunnene til at Norge ligger etter Sverige. - MP3-filer er lette å kopiere på ulovlig måte, og uten noen form for kryptering, kan en slik fil sendes til så mange man vil på e-post. I Sverige har ikke filene en slik kopibeskyttelse. Forfattere er bekymret for slik misbruk hvis bøkene kommer i MP3-format, og vi vil sikre oss rimelig grad av rettighetsbeskyttelse før vi gjør bøkene tilgjengelig på nettet.I tillegg til rettighetene, kan også teknikken utgjøre et problem. - En stor del av lydbokbrukerne er nok godt voksne som ikke er de heftigste brukerne av MP3-spillere. Men jeg tror fremtidens lydboklyttere vil være det, og vi vil at lydbøker skal brukes av de yngre, og disse treffer vi med MP3-bøker. Likevel tror jeg lydbok på CD vil være hovedformatet i mange år fremover.
Lange bøker billigere.
Cappelen har ingen konkrete planer om MP3-bøker. - Vi kommer til å gjøre det når vi føler sikkerheten er godt nok ivaretatt. I Sverige ble jo den nyeste boken til Jan Guillou piratkopiert og distribuert på nettet, forklarer lydbokredaktør i Cappelen, Mari Bjørkeng. Hun tror likevel ikke at piratkopiering av lydbøker kommer til å bli like problematisk som med musikk. - Blant annet fordi man bruker mye mer tid på å høre en bok enn en sang, og denne investeringen i egen tid gjør mediet mindre interessant for piratkopiering. En bok på norsk vil også være mindre aktuell å piratkopiere enn en sang på engelsk, sier Bjørkeng. Hun tror lytterne ikke er komfortable med nedlasting ennå. - Det finnes fremdeles lyttere som ringer til oss og spør om vi har lydbøker på kassett. En fordel med MP3-bøker, er at lange bøker kan bli billigere. - Det koster mer å trykke flere CD-er, og derfor kan lange bøker være dyrere. For forlagene kan MP3-bøker spare kostnader ved at vi slipper å trykke opp CD-er. I tillegg vil lydbøker som det ikke lønner seg å trykke opp, likevel være tilgjengelige.
Snart slipper du å krangle med en pakke med over ti CD-er for lytte på lydbok. MP3-bøker kan kjøpes på nettet og lastes ned som en stor fil. Foto: STIG B HANSEN
I fjor solgte Lydbokforlaget 360 000 lydbøker på CD. - I løpet av året vil flere hundre titler kunne lastes ned fra nettet som MP3-filer, lover forlagssjef Herborg Hongset. Foto: TORIL JOHANNESSEN
Flere artikler
Krimforfatter Jørn Lier Horst saksøkes av forlagene sine
Bibliotekene får ikke låne ut lydbøker: – Jeg er skuffet over forlagsbransjen, sier biblioteksjef
Forlagene klarer ikke lage én felles strømmetjeneste for lydbøker
Nå får du digitale lydbøker på bibliotekene
Nye Deichman er høymoderne, men har en råtten haug av CD-er
Stor økning i lydboklytting den siste uken