Siktede etter cyanidtyveri skal fremstilles for fengsling

De to polske mennene som er pågrepet for tyveriet av en varebil med cyanid fra Lørenskog, skal fremstilles for varetekt mandag. Kun én av dem er avhørt.

Dette er beholderen med cyanid, 95 mm høy og 42 mm bred. Den inneholder 25 gram kaliumcyanid.

Advokatfullmektig Maria Mæhlumshagen er forsvarer for de to polske mennene på 52 og 33 år. Hun opplyser at det fortsatt bare er 33-åringen som har blitt avhørt.

– Jeg kan ikke gå inn på hva som har blitt sagt i avhør, men han som har blitt avhørt erkjenner ikke straffskyld, sier hun til VG.

Mennene ble pågrepet fredag etter en dramatisk politijakt i Gjerdrum i Akershus. Jakten startet da en bil stakk av fra en politikontroll. Da bilen ble innhentet av politiet, rygget den inn i en politibil og kjørte av gårde igjen.

52-åringen er innlagt på sykehus etter at han ble bitt av en politihund under pågripelsen, meldte NRK søndag.

20. februar ble varebilen stjålet fra Lørenskog stasjon. Inne i bilen var det medikamenter som skulle til sykehus i Norge, blant annet en beholder med det svært giftige stoffet cyanid. Politiet satte store ressurser inn for å finne bilen og gikk ut med advarsler om hvor farlig cyaniden er.