Norge

Svineinfluensa-viruset har mutert

En ny variant av svineinfluensaen er oppdaget i Norge. Det er alvorlig, men helsemyndighetene forsikrer at det ikke er noen grunn til panikk.

Helsedirektør Bjørn-Inge Larsen. Foto: SCANPIX

  • Mona W. Claussen
    Journalist
  • Mari Torsdotter Hauge
  • Anne Hafstad

Folkehelseinstituttet har oppdaget en endring på viruset, en såkalt mutasjon.

Går på lungene

Laboratorieprøver fra 70 pasienter er undersøkt, hvorav åtte pasienter er døde. Totalt er det funnet mutasjon hos tre av pasientene. To av dem er døde, mens den tredje er frisk igjen etter å ha vært innlagt med alvorlig sykdom. Han ble syk i august i år, og erklært frisk samme måned, opplyser Helsedirektoratet.

Laboratorieprøvene ble tirsdag sendt til Verdens helseorganisasjons referanselaboratorium i London, hvor det ble bekreftet en mutasjon. Det betyr at det opprinnelige viruset har endret seg noe.

Det nye, muterte viruset fester seg lenger ned i luftveiene enn det opprinnelige. Det slår til i lungene til pasientene, noe som betyr mer alvorlig sykdom enn ved det opprinnelige viruset, som først rammer i halsen og de øvre luftveiene.

— Vi har all grunn til å tro at både Tamiflu og influensavaksinen vil virke også på den muterte utgaven av viruset.
Helsedirektør Bjørn-Inge Larsen

- Vaksine og Tamiflu virker fortsatt

Siden det nye viruset er i lungene og bare er oppdaget hos pasienter som har vært innlagt på sykehus, regner ekspertene med at det er mindre smittsomt enn det som har rammet de aller fleste som er smittet hittil.

Foto: Holm, Morten

— Vi har all grunn til å tro at både Tamiflu og influensavaksinen vil virke også på den muterte utgaven av viruset, ettersom mutasjonen har skjedd på en del av viruset som ikke har noe med influensavaksinen å gjøre, sier helsedirektør Bjørn-Inge Larsen til Aftenposten.no.

Det muterte viruset som er oppdaget i Norge, er også funnet i andre land.

— Vi har funnet det muterte viruset hos to av de første pasientene som døde her i landet, i juli-august. Det betyr at dette viruset har vært i omløp i Norge helt siden pandemien startet. Derfor venter vi ingen stor endring i situasjonen fremover, sier Larsen.

Grunnen til at det har gått flere måneder fra de to personene døde til virusmutasjonen ble oppdaget, er at undersøkingen av prøver og den såkalte gensekvenseringen har tatt så lang tid, forteller Larsen.

- Kan viruset endre seg enda mer slik at vaksinen og eventuelt Tamiflu ikke lenger virker?

— Det er en teoretisk mulighet for det, men vi tror ikke vi står overfor en mer alvorlig og dramatisk pandemi nå. Dagens situasjon gir ingen grunn til panikk, sier Larsen.

Ifølge ham er det ingenting som tyder på at man nå vil utvikle en vaksine mot det muterte viruset.

— Her følger vi opp det Verdens helseorganisasjon gir råd om, og det har foreløpig ikke kommet noen signaler derfra, sier Larsen.

Artikkelen fortsetter nedenfor videovinduet.

flashObject.write("http://www.aftenposten.no/mm/video/videoplayer-v1-B12.swf", { width:"468px", height:"300px", version:"9.0.0", params: {wmode:"opaque", allowscriptaccess:"always", allowfullscreen:"true", bgcolor:"#000"}, flashvars: {xmlFile: "http://www.aftenposten.no/video/article3348608.ece?service=xml_video%26token=-1%26update=1%26img_version=g,f,a%26lead=false", configFile:"http://www.aftenposten.no/mm/video/config-nyheter-320.txt", policyFileUrl:"http://media.aftenposten.no/crossdomain.xml"}, alt:"<p>Beklager, men din nettleser har ikke den siste Flash spilleren installert.<br />Den gode nyheten er at denne er kjapp, enkel og gratis å installere.<br /><br />Klikk på linken nedenfor, følg instruksjonene på Adobes download-side og oppdater denne siden. Installeringen er unnagjort på et par minutt.<br /><br /><a href='http://www.adobe.com/go/getflashplayer' target='_blank'>Last ned Adobe Flash Player</a></p>", id:"minid_brod"});

- Behandlingen startet for sent

Helsemyndighetene undersøker 15 døde pasienter, blant annet for å få svar på hvorfor Norge har hatt forholdsvis mange døde. Man har ikke funnet noe som motsier den tidligere antagelsen, som er at det høye antallet skyldes at smitten kom tidlig til Norge.

Gjennomsnittsalderen på de døde er 30 år. Det er omtrent like mange kvinner som menn, og nesten alle tilhører en risikogruppe. Ingen av de døde er vaksinert. Bare fire har fått Tamiflu, og først etter fem-seks dager.

— Behandlingen er startet altfor sent. Vi vet ennå ikke om noen av dem har vært i kontakt med helsetjenesten før de ble lagt inn på sykehus. Dette undersøker vi nærmere, sier Larsen.

Færre vil bli alvorlig syke

Bare 2 av de 23 dødsfallene som knyttes til svineinfluensaen, gjelder mennesker som var helt friske fra før. Alle de andre hadde en underliggende sykdom som økte risikoen for alvorlig sykdom ved influensa, opplyser Folkehelseinstituttet på nettstedet pandemi.no.

- Når folk i risikogruppene er ferdig vaksinert, regner vi med at færre blir alvorlig syke av svineinfluensa, sier helsedirektøren. Han mener tidligere prognoser over hvor mange som blir alvorlig syke, kan nedjusteres.

Endrer rådet om sykefravær

Hittil har helsemyndighetene bedt folk holde seg borte fra jobb eller skole i syv dager etter at de merket de første symptomene på svineinfluensa.

Nå endres fraværsrådene.

— Heretter er anbefalingen at man skal holde seg hjemme i sykdomsperioden, pluss 24 timer . Det betyr at mange kan gå tilbake til jobb, skole eller barnehage etter tre-fire dager, sier helsedirektør Bjørn-Inge Larsen.

Nå kommer vaksinen til eggallergikere

Folkehelseinstituttet mener pandemien er på retur i Norge for denne gang. Men over er den ikke.

- Vi regner med at det kommer en ny bølge i løpet av vinteren, sier Larsen.

Neste uke kommer 1000 doser med vaksine som kan tas av eggallergikere, fra Østerrike, opplyste helseminister Anne-Grethe Strøm-Erichsen på pressekonferansen i dag.

De som trenger denne typen vaksine, vil måtte få den på sykehus.

Den vanlige vaksinen kommer det også stadig mer av, så helsemyndighetene tror nå at alle som ønsker det vil være vaksinert i god tid før jul.

Når får din kommune mer vaksine? Les mer under bildet.

Foto: Roald, Berit

SLIK BLIR FORDELINGEN AV VAKSINEDOSER NESTE UKE

Tabellen under er sorterbar. Klikk på "Kommunenavn", "Kommunenr" eller "Ant vaksiner" for å sortere.

HALDEN101012500
MOSS104012500
SARPSBORG105014500
FREDRIKSTAD106016000
HVALER11101500
AREMARK118010
MARKER11901500
RØMSKOG121010
TRØGSTAD122010
SPYDEBERG12301500
ASKIM124011500
EIDSBERG125011000
SKIPTVET12701500
RAKKESTAD12801500
RÅDE13501500
RYGGE136011500
VÅLER13701500
HOBØL13801500
VESTBY211011500
SKI213012500
ÅS214011500
FROGN215011500
NESODDEN216011000
OPPEGÅRD217012000
BÆRUM219019500
ASKER220014500
AURSKOG HØLAND221011500
SØRUM226011000
FET22701500
RÆLINGEN228011000
ENEBAKK22901500
LØRENSKOG230012500
SKEDSMO231014000
NITTEDAL233012000
GJERDRUM23401500
ULLENSAKER235012500
NES236011500
EIDSVOLL237011500
NANNESTAD238011000
HURDAL239010
Bydel Alna,300013500
Bydel Bjerke,300022000
Bydel Frogner,300034000
Bydel Gamle Oslo,300043000
Bydel Grorud,300052000
Bydel Grünerløkka,300063000
Bydel Nordre Aker,300073500
Bydel Nordstrand,300083500
Bydel Sagene,300092500
Bydel St.Hanshaugen,300102000
Bydel Stovner,300112000
Bydel Søndre Nordstrand,300123000
Bydel Ullern,300132000
Bydel Vestre Aker,300143000
Bydel Østensjø,300153500
Sykehjemsetaten300162500
Helse- og velferdsetaten3001710000
KONGSVINGER402011500
HAMAR403012500
RINGSAKER412012500
LØTEN415011000
STANGE417012000
NORD-ODAL41801500
SØR-ODAL41901500
EIDSKOG42001500
GRUE423010
ÅSNES42501500
VÅLER42601500
ELVERUM427011500
TRYSIL42801500
ÅMOT42901500
STOR-ELVDAL430010
RENDALEN43201500
ENGERDAL434010
TOLGA436010
TYNSET43701500
ALVDAL43801500
FOLLDAL439010
OS44101500
LILLEHAMMER501012500
GJØVIK502012000
DOVRE511010
LESJA51201500
SKJÅK51301500
LOM51401500
VÅGÅ51501500
NORD-FRON51601500
SEL51701500
SØR-FRON519010
RINGEBU52001500
ØYER52101500
GAUSDAL52201500
ØSTRE TOTEN528011500
VESTRE TOTEN529011000
JEVNAKER53201500
LUNNER53301500
GRAN534011000
SØNDRE LAND53601500
NORDRE LAND53801500
SØR-AURDAL540010
ETNEDAL541010
NORD-AURDAL54201500
VESTRE SLIDRE54301500
ØYSTRE SLIDRE544010
VANG545010
DRAMMEN602015000
KONGSBERG604012000
RINGERIKE605012500
HOLE61201500
FLÅ615010
NES61601500
GOL61701500
HEMSEDAL61801500
ÅL61901500
HOL62001500
SIGDAL62101500
KRØDSHERAD622010
MODUM623011000
ØVRE EIKER624011500
NEDRE EIKER625012000
LIER626012000
RØYKEN627011500
HURUM628011000
FLESBERG631010
ROLLAG632010
NORE OG UVDAL633010
HORTEN701012000
HOLMESTRAND70201500
TØNSBERG704013000
SANDEFJORD706013500
LARVIK709013500
SVELVIK71101500
SANDE71301500
HOF714010
RE71601500
ANDEBU71901500
STOKKE720011000
NØTTERØY722012000
TJØME72301500
LARDAL72801500
PORSGRUNN805013000
SKIEN806014000
NOTODDEN807011000
SILJAN81101500
BAMBLE814021500
KRAGERØ815011000
DRANGEDAL81701500
NOME81901500
82101500
SAUHERAD82201500
TINN82601500
HJARTDAL827010
SELJORD828010
KVITESEID829010
NISSEDAL830010
FYRESDAL831010
TOKKE83301500
VINJE83401500
RISØR901011000
GRIMSTAD904011500
ARENDAL906013500
GJERSTAD911010
VEGÅRSHEI91201500
TVEDESTRAND91401500
FROLAND91901500
LILLESAND926011000
BIRKENES92801500
ÅMLI92901500
IVELAND935010
EVJE OG HORNNES93701500
BYGLAND938010
VALLE940010
BYKLE941010
KRISTIANSAND10010110000
MANDAL1002011500
FARSUND1003011000
FLEKKEFJORD1004011000
VENNESLA1014011000
SONGDALEN101701500
SØGNE1018011000
MARNARDAL102101500
ÅSERAL1026010
AUDNEDAL1027010
LINDESNES102901500
LYNGDAL103201500
HÆGEBOSTAD1034010
KVINESDAL103701500
SIRDAL104601500
EIGERSUND1101011500
SANDNES1102015500
STAVANGER11030110500
HAUGESUND1106012500
SOKNDAL1111010
LUND1112010
BJERKREIM1114010
1119011500
KLEPP1120011500
TIME1121011500
GJESDAL112201500
SOLA1124011500
RANDABERG112701500
FORSAND1129010
STRAND1130011000
HJELMELAND1133010
SULDAL113401500
SAUDA113501500
FINNØY1141010
RENNESØY114201500
KVITSØY1144010
BOKN1145010
TYSVÆR114601500
KARMØY1149013000
UTSIRA1151010
VINDAFJORD116001500
BERGEN12010124500
ETNE121101500
SVEIO121601500
BØMLO1219011000
STORD1221011500
FITJAR1222010
TYSNES1223010
KVINNHERAD1224011000
JONDAL1227010
ODDA1228011000
ULLENSVANG123101500
EIDFJORD1232010
ULVIK1233010
GRANVIN1234010
VOSS1235011500
KVAM123801500
FUSA124101500
SAMNANGER124201500
OS1243011500
AUSTEVOLL124401500
SUND124501500
FJELL1246012000
ASKØY1247012000
VAKSDAL125101500
MODALEN1252010
OSTERØY1253011000
MELAND125601500
ØYGARDEN125901500
RADØY126001500
LINDÅS1263012000
AUSTERHEIM1264010
FEDJE1265010
MASFJORDEN1266010
FLORA1401011000
GULEN141101500
SOLUND1412010
HYLLESTAD1413010
HØYANGER141601500
VIK1417010
BALESTRAND1418010
LEIKANGER141901500
SOGNDAL1420011000
AURLAND1421010
LÆRDAL142201500
ÅRDAL142401500
LUSTER142601500
ASKVOLL1428010
FJALER1429010
GAULAR1430010
JØLSTER1431010
FØRDE1432011000
NAUSTDAL1433010
BREMANGER143801500
VÅGSØY143901500
SELJE1441010
EID144301500
HORNINDAL1444010
GLOPPEN144501500
STRYN1449011000
MOLDE1502012000
ÅLESUND1504013500
KRISTIANSUND1505012000
VANYLVEN151101500
SANDE1514010
HERØY151501500
ULSTEIN1516011000
HAREID151701500
VOLDA151901500
ØRSTA152001500
ØRSKOG152301500
NORDDAL152401500
STRANDA152501500
STORDAL1526010
SYKKYLVEN152801500
SKODJE152901500
SULA153101500
GISKE1532011000
HARAM1534011000
VESTNES153501500
RAUMA1539011000
NESSET1543010
MIDSUND154501500
SANDØY1546010
AUKRA1547010
FRÆNA1548011000
EIDE1551010
AVERØY155401500
GJEMNES1557010
TINGVOLL1560010
SUNNDAL1563011000
SURNADAL156601500
RINDAL156701500
HALSA1571010
SMØLA157301500
AURE157601500
TRONDHEIM16010118500
HEMNE161201500
SNILLFJORD1613010
HITRA161701500
FRØYA162001500
ØRLAND1621010
AGDENES162201500
RISSA162401500
BJUGN162701500
ÅFJORD1630010
ROAN1632010
OSEN1633010
OPPDAL163401500
RENNEBU1635010
MELDAL163601500
ORKDAL1638011000
RØROS164001500
HOLTÅLEN164401500
MIDTRE GAULDAL164801500
MELHUS1653011500
SKAUN165701500
KLÆBU166201500
MALVIK1663011000
SELBU166401500
TYDAL1665010
STEINKJER1702012000
NAMSOS1703011000
MERÅKER1711010
STJØRDAL1714012000
FROSTA1717010
LEKSVIK171801500
LEVANGER1719011500
VERDAL1721011500
MOSVIK1723010
VERRAN1724010
NAMDALSEID1725010
INDERØY172901500
SNÅSA173601500
LIERNE1738010
RØYRVIK1739010
NAMSSKOGAN1740010
GRONG174201500
HØYLANDET1743010
OVERHALLA174401500
FOSNES1748010
FLATANGER1749010
VIKNA175001500
NÆRØY1751010
LEKA1755010
BODØ1804014000
NARVIK1805011500
BINDAL1811010
SØMNA181201500
BRØNNØY181301500
VEGA1815010
VEVELSTAD1816010
HERØY1818010
ALSTAHAUG1820011000
LEIRFJORD182201500
VEFSN1824011000
GRANE1825010
HATTFJELLDAL1826010
DØNNA1827010
NESNA182801500
HEMNES183201500
RANA1833012000
LURØY183401500
TRÆNA1835010
RØDØY1836010
MELØY183701500
GILDESKÅL183801500
BEIARN1839010
SALTDAL184001500
FAUSKE1841011000
SØRFOLD184501500
STEIGEN1848010
HAMARØY184901500
TYSFJORD185001500
LØDINGEN185101500
TJELDSUND1852010
EVENES1853010
BALLANGEN1854010
RØST1856010
VÆRØY1857010
FLAKSTAD1859010
VESTVÅGØY1860011000
VÅGAN1865011000
HADSEL186601500
1867010
ØKSNES186801500
SORTLAND187001500
ANDØY1871010
MOSKENES1874010
HARSTAD1901012000
TROMSØ1902018500
KVÆFJORD1911010
SKÅNLAND1913010
BJARKØY1915010
IBESTAD1917010
GRATANGEN1919010
LAVANGEN1920010
BARDU192201500
SALANGEN192301500
MÅLSELV192401500
SØRREISA1925010
DYRØY1926010
TRANØY1927010
TORSKEN1928010
BERG1929010
LENVIK1931011000
BALSFJORD193301500
KARLSØY193601500
LYNGEN1938010
STORFJORD193901500
KÅFJORD194001500
SKJERVØY1941010
NORDREISA194201500
KVÆNANGEN1943010
VARDØ200201500
VADSØ2003011000
HAMMERFEST2004012000
GUOVDAGEAIDNU-KAUTOK2011010
ALTA2012011500
LOPPA2014010
HASVIK2015010
KVALSUND2017010
MÅSØY201801500
NORDKAPP201901500
PORSANGER202001500
KARASJOHKA-KARASJOK2021010
LEBESBY202201500
GAMVIK2023010
BERLEVÅG2024010
TANA202501500
UNJARGGA-NESSEBY2027010
BÅTSFJORD202801500
SØR-VARANGER203001500
SVALBARD2110700
  1. Les også

    Svineinfluensa på retur i Sør-Norge

  2. Les også

    Antall syke barn kraftig ned i Oslo

  3. Les også

    Tester influensavaksinen på norske babyer

  4. Les også

    Kan være over i løpet av én dag

  5. Les også

    Rasjonerer munnbind

  6. Les også

    Her er skjemaet du skal fylle ut for å få Tamiflu

  7. Les også

    Advarer mot å knaske Tamiflu

Les mer om

  1. Helse

Relevante artikler

  1. NORGE
    Publisert:

    Årets influensa stammer fra to virus. Det kan gjøre vaksinen mindre effektiv.

  2. NORGE
    Publisert:

    Den skal dekke bredere enn i fjor. Her er 12 spørsmål og svar om årets influensavaksine.

  3. NORGE
    Publisert:

    Nå er influensaen trolig like rundt hjørnet. Aldri har så mange vaksinert seg.

  4. NORGE
    Publisert:

    – «Ugreit» med utbrudd av influensa og covid-19 på samme tid. Helsemyndighetene anbefaler foreløpig at 1,6 millioner vaksinerer seg.

  5. NORGE
    Publisert:

    Aldri før har så mange tatt vaksine mot influensa

  6. NORGE
    Publisert:

    Fire middelaldrende, velfungerende mennesker innlagt på Haukeland – kritisk syke av influensa