PwC fikk planlegge statlig forprosjekt før de fikk kontrakt verdt 75 millioner
Nye dokumenter viser at konsulentselskapet PwC fikk betalt for å planlegge arbeid de senere skulle konkurrere om å utføre. Dette styrker inntrykket av at Direktoratet for e-helse har brutt regelverket, mener ekspert på anskaffelsesreglene. Opposisjonen krever ekstern granskning av direktoratet.
- Henning Carr EkrollNyhetssjef
Nyhetsbrev Få oversikten over ukens viktigste saker i Aftenpoddens nyhetsbrev.
Aftenposten har tidligere dokumentert hvordan en av PwCs deleiere gjennom flere år fikk opptre som statens representant i utredningen av Akson-prosjektet, som skal knytte Helse-Norge sammen gjennom en felles journal- og samhandlingsløsning.
I denne perioden har Direktoratet for e-helse og Helsedirektoratet betalt 84 millioner kroner for konsulenttjenester knyttet til utredningene partneren selv har vært sentral i.
Les hele saken med abonnement