Direkteblogg: Svært høy vannstand da ekstremværet «Elsa» traff Norge
Mandag kveld var det stormflo langs hele kysten. Selv om vannet sto høyt, ble det få rekorder.
- På Måløy var det i natt rekordhøy vannstand.
- Toppene er nådd sør i Norge, men det ventes ny topp flere steder nord for Ålesund.
- I Norge ble en rekke flyavganger innstilt på grunn av lavtrykk. Det har aldri skjedd før.
- Fly-, tog- og fergetrafikk rammet over hele Nord-Europa.
- Karen R. TjernshaugenDEL
- NTBDEL
Widerøe friskmelder flytrafikken
Widerøe har fått flydriften i gang igjen i Troms og Finnmark etter at lavtrykket over Nord-Norge har gitt seg.
I 13.30-tiden var lavtrykket på et nivå som gjorde det mulig for flyselskapet å operere på alle lufthavner i Finnmark.
– Nå får vi flyene våre i posisjon slik at vi opptar normal flydrift i Finnmark, sier kommunikasjonssjef Catharina Solli i Widerøe til NTB.
- Marthe ØvergårdDEL
Høyt vann i Trondheim
På forhånd var det meldt at vannstanden i Trondheim skulle nå toppen rundt klokken 13 i dag, og det har den også gjort. Tipser forteller Aftenposten at vannet er ca. fem centimeter under kaikanten, mens badebryggene som ligger noe lavere, står under vann.
Vannstanden i Trondheim vil ligge nesten halvannen meter høyere enn normal flo i dette tidsrommet, skriver
Adresseavisen
.
Selv om vannstanden er høy, er det strålende sol i trønderhovedstaden.
Det høye vannet i Trondheim sentrum tiltrakk seg badelystne, selv om badekaia stod under vann. Foto: Tipser - Marthe ØvergårdDEL
Minst sju døde etter uvær i Europa
Sterk vind og tung nedbør har ligget over Nord-Europa i flere dager. Det er meldt om dødsfall i Sverige, Polen, Storbritannia, Slovenia, Tyskland og Tsjekkia.
En svensk mann døde da båten hans kantret på innsjøen Fegen i Svenljunga søndag. Kameraten som var om bord, er fortsatt savnet og fryktes død. Både i England og Slovenia omkom mennesker da biler ble truffet av fallende trær.
I Tyskland og Østerrike har trær som har falt over biler, veier og jernbanespor, skapt store problemer i bil- og togtrafikken.
Over 400 brannfolk i Østerrike var i sving for å fjerne trær, samt et metalltak som hadde blåst av en bygning. Ingen skal ha blitt skadd.
I Tyskland og Nederland ble også en rekke fly innstilt.
Uværet er ikke helt over ennå, men det verste skal være over. I Storbritannia er det fortsatt 85 aktive flomvarsler. I tillegg vil mye nedbør fortsatt treffe Tyskland, Frankrike og Belgia.
(©NTB)
- Marthe ØvergårdDEL
Rekorder slått i Troms og Finnmark
Flytrafikken, særlig nord i Norge, ble i går og i dag rammet av det lave lufttrykket som har beveget seg over landet de siste dagene.
Det laveste lufttrykket målt i går var i Solvær på Helgeland. Det ble målt til 942,7 hektopascal (hPa), måleenheten for lufttrykk. Widerøes kommunikasjonssjef Catharina Solli kunne i går opplyse til Aftenposten at de miste flyene til selskapet ikke var sertifisert for å fly i lavere trykk enn 944 hPa. Derfor endte flere flyavganger opp med å bli kansellert.
Senteret for det lave lufttrykket lå lenge over Nordland, men har nå beveget seg ut i Barentshavet, sier vakthavende meteorolog Gunnar Livik.
Han forteller at flere rekorder er slått i Troms og Finnmark, men landsrekorden fra 1907 på 938,5 hPa ble ikke slått. Alta var lavest i landets nordligste fylke med 944,7 hPa.
- Marthe ØvergårdDEL
Meteorologene oppsummerer uværet Elsa i den sørlige delen av Norge sånn:
- Marthe ØvergårdDEL
Toppen i Trondheim kommer i dag
Vannstanden i Trondheim er ventet å være på sitt høyeste rundt klokken 13 i dag. Det er meldt en vannstand på 395 centimeter. I går var vannstanden rundt 370 centimeter, og parkeringsplasser langs havnen ble da oversvømt av det høye vannet.
- Marthe ØvergårdDEL
Lavtrykket skaper fortsatt problemer for Widerøe
Widerøe har tirsdag innstilt 21 avganger i Troms og Finnmark på grunn av lavtrykket som ligger over Nord-Norge.
Værsystemet har beveget seg nordover, men det går langsomt. Det gjør at de små flyene ikke kan fly, og til sammen 21 avganger er kansellert i Troms og Finnmark.
– Vi har én kansellering som skyldes ringvirkninger fra gårsdagen. Ruten Mo i Rana-Trondheim-Bodø måtte innstilles fordi crewet var på feil sted, sier kommunikasjonssjef Catharina Solli i Widerøe til NTB.
De øvrige innstillingene skyldes lavtrykket. Ifølge Meteorologisk institutt skal lavtrykket lette utover formiddagen. Widerøe håper å få all trafikk i gang igjen i løpet av dagen.
(©NTB)
- Marthe ØvergårdDELPå Fisketorget i Stavanger måtte ansatte jobbe for å få vannet ut av restauranten. Foto: Jan Inge Haga
- Marthe ØvergårdDEL
I Oslo ble også vannstanden høy. Den nådde toppen ved 18.30-tiden i går, på 185 centimeter. Flytebroen over til Sørenga ble stengt, den skal ha blitt åpnet igjen ved 07.45 tirsdag morgen.
Det nye Munchmuseet, Lambda,lå plutselig i vannkanten da vannet i Oslo steg. Foto: Terje Pedersen / NTB scanpix - Marthe ØvergårdDEL
Rekord i Måløy
Det var knyttet stor spenning til hvor mange av vannstandsrekordene som kom til å bli slått, i løpet av natten. På forhånd var det meldt om rekordhøy vannstand flere steder i landet.
I Bergen lå det an til å bli rekord, med meldte 246 centimeter. Det ble imidlertid ingen rekord, det stoppet på 239 centimeter, rett under rekorden fra 1990, ifølge Bergens Tidende.
I Stavanger lå det også an til å bli rekord, men også der stoppet vannet rett før den gamle rekorden fra 1994 ble slått, skriver Stavanger Aftenblad.
I Måløy derimot ble det i natt målt den høyeste vannstanden i historien. Den gamle rekorden fra 1995 på 282 centimeter ble slått med fem centimeter. Den nye rekorden er dermed 287 centimeter, ifølge BT.
- Hans Marius TonstadDEL
Nesten rekord i Bergen
Ved midnatt sto vannstanden i Bergen 239 centimeter over sjøkartnull, melder Bergens Tidende. Mange var spente på om rekorden på 240 cm fra 1990 skulle slås.
- Hilde BjørhovdeDELMange har samlet seg i Vågen i Stavanger for å se springfloen på nært hold. Dette bildet ble tatt klokken 23.30. Foto: Jan Inge Haga
- Hilde BjørhovdeDEL
Nær rekord i Stavanger
Mandag klokken 23.20 var vannstanden i Stavanger 180 cm, ifølge Kartverket. Dette er såkalt høyvann med 200 år gjentaksintervall. Høyeste observerte vannstand er 182 cm, som ble målt i 1994, skriver Stavanger Aftenblad.
- Hilde BjørhovdeDELDREGGEKAIEN: Vannet står høyt på Dreggekaien i Bergen nå. Foto: Paul Sigve Amundsen
- Hilde BjørhovdeDEL
Vannstanden i Bergen lavere enn prognosen
Klokken 23.00 målte vannstanden i Bergen 223 cm over sjøkartnull. Dette var 11 cm under prognosen, og den syvende høyeste vannstand i Bergen noensinne, melder Bergens Tidende.
- Hilde BjørhovdeDEL
Vann over kaikanten
Stormfloen setter nå inn også i Forsand, og Hillevågsvatnet har gått over sine bredder, skriver Stavanger Aftenblad.
- Solveig RuudDEL
Bryggen i Bergen er nå stengt for trafikk
- Vannmålingen fra klokken 22.00 i kveld viser at vannet stiger raskere nå enn tidligere i kveld, skriver Bergens Tidende.
Avisen melder at vannstanden steg syv cm på ti minutter. Mens vannstaden i Bergen lå 19 cm under prognosen tidligere i kveld, lå den nå 16 cm under den varslede vannstanden ved 22-tiden.
Bryggen ble stengt rundt klokken 22.00.
- Solveig RuudDEL
Stormfloen i Bergen lavere enn prognosene så langt
Vannstanden i Bergen kan med ekstremværet «Elsa» bli den høyeste noensinne.
- Prognosen viser 246 cm rundt midnatt, rekorden fra 1990 er 240 cm, skriver Bergens Tidende (BT).
Avisen melder imidlertid at stormfloen litt før klokken 21.00 i kveld var 18 centimeter lavere prognosene.
- Solveig RuudDEL
Vannet skvulper nå over kaikanten i Stavanger
Klokken 21 i kveld meldte Stavanger Aftenblad at vannet rundet kaikanten, men at det er fremdeles et godt stykke igjen til det når flomvernet, eller "pølsene" som de også kalles.
- Om springfloen slår rekorden fra 1994 på 182 centimeter, gjenstår å se, melder avisen.
- Flomtoppen kommer ved midnatt, sier vakthavende meteorolog Trond Thorsteinsson, ved Meteorologisk institutt i Bergen til Aftenbladet.