Nyhetsstudio: Siste nytt

  • Festet innlegg

    Bergensbanen stengt ved Vaksdal

    25. mai 21:12
    NTB

    Varmgang i et godstog på Bergensbanen førte til at E16 ble stengt ved Dalseidtunnelen i Vaksdal.

    Størrelsen og frakten på godstoget er ukjent, men Vest politidistrikt skriver at røyken fra toget avtar.

    I en oppdatering skriver politiet at årsaken til brannen skal ha vært varmgang i motoren. Det er ingen umiddelbar fare for brann, skriver politiet.

Siste innlegg
Har du innspill til redaksjonen? Vi vil gjerne høre fra deg!
  • NTB
    7 min

    Tror på nær rekordtall for flyreiser i år

    Økonomisk usikkerhet har ikke dempet ønsket om å reise, selv om billettprisene har steget som følge av høye drivstoffpriser, ifølge bransjeorganisasjonen IATA. Bildet viset et Deltafly som tar av fra Hartsfield – Jackson Atlanta internasjonale lufthavn i USA. Foto: Brynn Anderson, AP / NTB (illustrasjonsfoto)

    Flyselskaper vil fly 4,35 milliarder passasjerer i år, nær rekordåret 2019 før pandemien, spår International Air Transport Association (Iata).

    Bransjeorganisasjonen tror i tillegg at flynæringen har et godt år i vente inntektsmessig, med et overskudd på rundt 9,8 milliarder dollar. Det er dobbelt så mye som tidligere estimater og forklares hovedsakelig med at Kina har fjernet koronarestriksjonene.

    Iata legger til at tapene for flybransjen i 2022 var halvparten så ille som tidligere fryktet, med et tap på om lag 3,6 milliarder dollar. Bransjeorganisasjonen viser også til at selv om drivstoffprisene forblir høye, så har de moderert seg de siste månedene.

    Koronapandemien førte til enorme tap for flyselskapene, med et tap på 137 og 42 milliarder dollar i henholdsvis 2020 og 2021.

  • NTB
    10:33

    EU-domstolen med ny kjennelse om Polen

    EUs øverste domstol (ECJ) skal nok en gang ta stilling til om Polens rettsvesen er uavhengig.

    EU-kommisjonen anklaget i 2021 Polen for å bryte flere EU-lover med sin omstridte rettsreform.

    ECJ kommer mandag med en ny kjennelse, som blant annet tar for seg polske dommeres rett til respekt for privatlivet.

  • NTB
    10:32

    Oppsving for tysk eksport i april

    Tysklands eksport hentet seg inn i april etter en nedtur måneden før. Veksten ble på 1,2 prosent til 130,4 milliarder euro.

    Den samlede eksporten tilsvarer snaut 1540 milliarder kroner. Økningen i april var likevel ikke nok til å ta igjen nedgangen på 6 prosent i mars.

  • NTB
    10:31

    Tyrkisk inflasjon under 40 prosent

    Prisveksten i Tyrkia er nede på sitt laveste nivå på nesten halvannet år og endte i mai på 39,6 prosent.

    Det er første gang på 16 måneder at inflasjonen ligger under 40 prosent, viser offisielle tall. Den avtagende prisveksten skyldes blant annet et midlertidig tiltak med gratis gass til tyrkiske husholdninger.

    Stikk i strid med vanlig økonomisk tankegang har president Recep Tayyip Erdogan i lengre tid forsøkt å få bukt med inflasjonen ved å sette rentene ned.

  • NTB
    10:06

    Kommisjon: Folk må være forberedt på forsyningskrise

    En beredskapskommisjon mener folk må være bedre forberedt på kriser. Myndighetene bør rådgi om antall dager folk må klare seg selv ved forsyningssvikt.

    Det går frem av rapporten fra kommisjonen, som ble overlevert til justis- og beredskapsminister Emilie Enger Mehl (Sp) klokken 10 mandag.

    Kommisjonen mener også vi trenger en motstandsdyktig og utholdende befolkning, at lokalt og regionalt nivå i beredskapen må styrkes, og at det nordiske beredskapssamarbeidet må utvides.

    De vektlegger også at beredskapsrollen til frivillige organisasjoner må styrkes. Det samme må forsyningssikkerheten.

  • NTB
    10:02

    Australsk «krigshelt» skyldig i krigsforbrytelser

    Den australske spesialsoldaten Ben Robert-Smith ble hyllet som krigshelt og blant annet tildelt Victoriakorset, den høyeste utmerkelsen for tapperhet i krig, av Storbritannias dronning Elizabeth i november 2011. Foto: AP / NTB

    Australias høyest dekorerte soldat var «delaktig i og ansvarlig for» drapet på tre afghanske menn, slår en australsk domstol fast.

    Ben Roberts-Smith, som blant annet er tildelt Victoriakorset, den høyeste utmerkelsen for tapperhet som kan tildeles en australsk soldat, gikk til erstatningssøksmål mot tre australske aviser som anklaget ham for å ha begått en krigsforbrytelse ved å drepe sivile i Afghanistan.

    Mandag forkastet en føderal domstol søksmålet og slår i en kjennelse på hele 736 sider fast at de tre avisene ikke har skrevet noe uriktig om 44-åringen og hendelsene i Afghanistan.

    Ifølge dommer Anthony Besanko hersker det ingen tvil om at Roberts-Smith var «delaktig i og ansvarlig for» drapet på tre afghanske menn.

    En australsk rapport konkluderte i 2020 med at det foreligger troverdige beviser for at medlemmer av den australske spesialstyrken SAS drepte flere titall ubevæpnede fanger i Afghanistan. Bare en soldat er stilt for retten i forbindelse med dette.

  • Øystein Tronsli Drabløs
    09:58

    Arbeidsulykke i Risør – flys til Oslo i luftambulanse

    Det melder politiet i Agder på Twitter.

    De fikk kl. 8:15 mandag morgen melding om en arbeidsulykke i Risør, der en arbeider hadde falt ned fra et stillas.

    Nå flys han med luftambulanse til Oslo. Politiet oppretter sak, skriver de på Twitter.

  • NTB
    09:41

    42 nye asylsøknader fra ukrainske borgere

    Det ble registrert 42 nye asylsøkere fra Ukraina søndag. Til sammen har UDI mottatt 434 asylsøknader fra ukrainere den siste uken.

    Fredag og lørdag ble det registrert henholdsvis 78 og 39 nye søknader om asyl fra ukrainske borgere.

    Siden begynnelsen av 2022 har 48.183 ukrainere søkt asyl i Norge. Blant dem er 21.831 kvinner, 11.485 menn og 14.867 barn.

  • NTB
    09:41

    Regjeringen går videre med planene for Mjøssykehuset

    Her er et bilde fra Sykehuset Innlandet, sykehuset Hamar.Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

    Regjeringen går videre med planene for Mjøssykehuset i Innlandet.

    Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap), finansminister Trygve Slagsvold Vedum (Sp) og helse- og omsorgsminister Ingvild Kjerkol holdt mandag formiddag pressekonferanse på Moelv om sin beslutning.

    Plasseringen av det nye Mjøssykehuset i Innlandet har vært et stridstema i mange år.

  • NTB
    09:40

    Togtrafikken i gang igjen ved ulykkesstedet i India

    De første togsettene passerte mandag Balasore i India der 275 mennesker omkom i en togulykke fredag. Foto: AP / NTB

    Drøyt to døgn etter den katastrofale togulykken som krevde 275 liv i India, var togtrafikken i gang igjen ved ulykkesstedet.

    De første passasjertogene passerte restene av de smadrede togvognene utenfor Balasore i delstaten Odisha mandag.

    Ifølge myndighetene ble fredagens ulykke, der tre togsett var involvert, forårsaket av signalfeil.

    Av de 1.175 togpassasjerene som ble skadet i ulykken, var 382 mandag fortsatt innlagt på sykehus. Tilstanden for flere av dem er alvorlig, og det fryktes at dødstallet vil stige.

  • NTB
    09:39

    Sykehuset i Elverum får mer aktivitet enn det Helse sør-øst foreslo

    Regjeringen går videre med de etablerte planene for Sykehuset Innlandet, men legger opp til mer aktivitet på Elverum sykehus enn Helse sør-øst hadde foreslått.

    Det opplyser finansminister Trygve Slagsvold Vedum (Sp), statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) og helseminister Ingvild Kjerkol (Ap) på en pressekonferanse mandag.

  • NTB
    09:04

    UBS: Oppkjøpet av Credit Suisse fullført 12. juni

    Foto: NTB/REUTERS/PIERRE ALBOUY

    UBS regner med å ha fullført overtagelsen av den kriserammede rivalen Credit Suisse så tidlig som 12. juni, opplyser den sveitsiske storbanken.

    UBS er Sveits' største bank og gikk i mars med på å kjøpe opp Credit Suisse mot at myndighetene bidro med en solid redningspakke.

    Landets regjering stilte drøyt 100 milliarder kroner til rådighet, og oppkjøpet var ventet å gå i orden i løpet av andre kvartal.

    Den nye storbanken vil ha 120.000 ansatte verden over, men ledelsen har varslet bemanningskutt.

  • Kurt Haugli
    08:48

    Skal etterforske skyting i Åmot

    Spesialenheten for politisaker vil starte etterforskning etter at en gutt ble skutt av politiet i Åmot i Buskerud lørdag, melder NRK.

  • NTB
    08:32

    Alvorlig teknisk feil i barnevernsportal

    Klokken 10 skal Bergen kommune holde en pressekonferanse om en alvorlig teknisk feil. Det skriver BT:

    «Bergen kommune har avdekket at vi er rammet av alvorlige tekniske feil som gjelder overføring av bekymringsmeldinger mellom leverandørsystemet og Nasjonal portal for bekymringsmeldinger», skriver kommunen på sine nettsider.

    Nasjonal portal for bekymringsmeldinger er driftet av KS.

    «Nasjonal portal for bekymringsmelding er utviklet av KS i samarbeid med Barne-, ungdoms- og familiedirektoratet (Bufdir). Løsningen skal bidra til en raskere og tryggere innsending av bekymringsmeldinger, og bedre kvalitet på innholdet i meldingene», skriver KS på sine hjemmesider.

    Ifølge NRK kan feilen gjelde over 200 norske kommuner.

  • Helene Skjeggestad
    08:30

    Ulykke mellom buss og bil i Trondheim

    To biler og en buss skal ha kollidert på E6 ved Moholt i Trondheim. Det melder politiet på Twitter.

    Det meldes ikke om alvorlige personskader, men store materielle skader på kjøretøy.

  • NTB
    08:03

    Politiet henlegger 96 prosent av anmeldte mobbesaker

    De siste seks årene har politiet mottatt 154 mobbe-anmeldelser. Hele 96 prosent av anmeldelsene henlegges.

    For de fleste av dem finner politiet at det er «ikke rimelig grunn til å undersøke», skriver Dagbladet.

    Dette er saker der skole eller kommune anmeldes for ikke å ha grepet inn i mobbing mot elever. Mange saker blir ikke engang etterforsket, skriver avisen, som har kartlagt alle anmeldelser som er gjort etter opplæringslovens kapittel 9 A de siste seks årene.

  • NTB
    07:32

    Goldman Sachs kjøper over 70 prosent av Frøy

    Foto: NTB/ANDREW KELLY

    Investeringsbanken Goldman Sachs kjøper over 70 prosent av brønnbåtselskapet Frøy for 4,8 milliarder kroner.

    Det er laksegiganten Salmar som selger sin andel i brønnbåtselskapet, som de har eid via datterselskapet NTS.

    Ifølge en børsmelding kjøper Goldman Sachs 72,1 prosent av Frøy for 76,5 kroner pr. aksje, som tilsvarer en kjøpesum på om lag 4,8 milliarder kroner.

  • NTB
    07:32

    Armenia tror på fredsavtale med Aserbajdsjan

    Armenia har håp om en fredsavtale med Aserbajdsjan innen utgangen av året, sier lederen for landets sikkerhetsråd til det statlige russiske nyhetsbyrået Tass.

    Armenia og Aserbajdsjan har siden 1990-tallet utkjempet to kriger over utbryterrepublikken Nagorno-Karabakh. Enklaven er internasjonalt anerkjent som en del av Aserbajdsjan, men befolkningen er overveiende armensk.

    Begge sider anklager hverandre regelmessig for å bryte en våpenhvile som ble inngått i 2020, men det forhandles nå om en permanent fredsavtale.

  • NTB
    07:28

    PRI tapte Mexicos største delstat

    Delfina Gómez blir første guvernør i delstaten Mexico som ikke tilhører det statsbærende partiet PRI på nesten 100 år. Foto: Eduardo Verdugo / AP / NTB

    Regjeringspartiet Morena vant guvernørvalget i Mexicos største delstat, som bærer samme navn som landet.

    Det institusjonelle revolusjonspartiet (PRI) har styrt delstaten Mexico siden 1929 og hadde også presidentvervet i landet Mexico uavbrutt fra 1929 til 2000. Dermed er valget en viktig seier for Morena og president Andres Manuel Lopez Obrador.

    Mexico holder presidentvalg neste år. Lopez Obrador kan ikke stille på ny, og det knyttes stor spenning til hvem som blir Morenas presidentkandidat.