- På det lengste har jeg fisket i tre døgn sammenhengende for å få rett art på kroken
Bjørn Florø-Larsen (32) kan bruke årevis på å finne det perfekte agnet, som får fiskeartene du sannsynligvis aldri har hørt om til å bite på kroken.
– Følelsen du får når en fiskeart du ikke har fått før biter på kroken, er helt fantastisk, sier artsfisker Bjørn Florø-Larsen.
Han har fisket 119 ulike fiskearter i Norge, og er en av de mest entusiastiske i artsfiskermiljøet i Norge.
- Se hele listen over artene Florø-Larsen har fisket nederst i saken.
– Jeg har alltid med meg en flaske champagne når jeg er ute og fisker nå. Den skal jeg sprette når jeg art nummer 120 biter på kroken, sier Florø-Larsen.
Artsfiske går ut på å fiske flest mulig ulike fiskearter på stang i både salt- og ferskvann.
– Det som er så gøy med dette er at det handler om å knekke koder. Man må studere hvordan fiskene lever, hvor aktive de er, hvor store de blir, hva de spiser, hvordan bunn de liker. Så setter man sammen informasjonen for å finne ut hvordan man fanger akkurat den ene fisken, sier Florø-Larsen.
NY SOMMERSERIE I AFTENPOSTEN
Noen drømmer om Guinness rekordbok. Andre er fornøyde med å sette en personlig rekord, som å plukke 300 brunsnegler fra kjøkkenhagen eller hoppe fra timeteren for første gang.
I Aftenpostens sommerserie #rekordsommer vil vi gjerne høre om din personlige rekord! Send oss din historie og et bilde på instagram, MMS eller epost. De beste bidragene premieres med en liten sommergave fra Aftenposten.
- Instagram: #rekordsommer
- MMS: 952 71 765
- Epost: rekordsommer@aftenposten.no
- Du kan også legge inn din historie nederst i artikkelen
Perfeksjonerer agnet
På det meste har Florø-Lasen brukt flere år på å finne ut hvordan han skulle få en spesifikk art på kroken.
– Skolest var en sånn fisk. For et par år siden var det helt usannsynlig å få den på kroken, men nå har vi knekt koden for hvordan man skal fiske den.
Han sier ofte vi når han snakker om fiskerbragdene sine. Ifølge Floræ-Larsen blir det stadige flere som driver med artsfiske, og han fisker ofte sammen med andre.
– Vi er et voksende miljø der mange er veldig aktive, og deler tips om hvor arter befinner seg og hva de liker å spise. Det er veldig sosialt og en fantastisk hobby.
Laks på jobb
Florø-Larsen er biolog ved Veterinærinstituttet i Trondheim, så også arbeidsdagen brukes på fisk. Likevel mener han at han er flink til å skille mellom jobb og fritid.
– På jobb jobber jeg stort sett bare med laks. På fritiden utfolder jeg meg med de 118 andre artene jeg har fanget til nå, sier Florø-Larsen.
Se flere bilder av fiskeartene Florø-Larsen har fanget i bildegalleriet øverst.
Reiser landet rundt
Med sine 119 fiskearter på repetoraret er Florø-Larsen likevel en lite stykke bak den ledende artsfiskerne: Ifølge tall fra forumet Fiskersiden.no er det Asgeir Alvestad som med sine 127 arter har fanget flest fiskearter i Norge.
Jakten på nye arter krever en del reisevirksomhet. Når det i miljøet blir kjent at det har dukket opp et en spesiell art et sted, tar det ikke lang tid før Florø-Larsen er på vei.
– I fjor ble det for eksempel observert stripet pelamide, en sjelden type tunifisk, i indre Oslofjord. Både jeg og artsfiskere fra hele landet hvalfartet til Oslo for å få tak i den.
Fra 0,6 gram til 168 kilo
Variasjonen på fiskene i norsk salt- og ferskvann er stor. Den største fisken Larsen har fått en er håkjerring på 168 kilo. Den minste er en glasskutling på 0,6 gram.
– Det er der folk detter litt av. Vi er en fiskenasjon, og de fleste jeg møter syns det er gøy med fisk og at det vi holdet på med er artig. Men å bruke 17 timer på å få tak i en glasskutling på under 1 gram, er ikke for alle.
Han mener imidlertid at artsfiske ikke trenger å være så avansert.
– Det er ikke så mye som skal til for å få en del ulike slag på kroken. Det best tipset jeg har til folk er å bruke makrell og reke som agn. De to fungerer for å få veldig mange forskjellige arter på kroken.
Disse artene har Bjørn Florø-Larsen fisket:
I tilfeldig rekkefølge.
1. Berggylte
2. Bergnebb
3. Blåstål/rødnebb
4. Brosme
5. Gressgylt
6. Grønngylt
7. Gråsteinbit
8. Horngjel
9. Hvitting 25
10. Hyse
11. Knurr
12. Kolmule
13. Lange
14.Lomre
15. Lusuer
16. Lyr
17. Makrell
18. Pigghå
19. Rognkjeks
20. Sild
21. Rødspette
22. Sandflyndre
23. Sandkutling
24. Sei
25. Skrubbe
26. Svartkutling
27. Sypike
28. Taggmakrell
29. Tangsprell
30. Torsk
31. Uer
32. Vanlig Ulke
33. Ålekvabbe
34. Dvergulke
35. Svarthå
36. Hågjel
37. Tangkvabbe
38. Brisling
39. Trepiggetstingsild
40. Piggvar
41. Lysing
42. Piggskate
43. Blåkjeft
44. Regnbueørret
45. Røye
46. Ørret
47. Ål
48. Gjedde
49. Mort
50. Karuss
51. Paddetorsk
52. Kloskate
53. Fløyfisk
54. Tangstikling
55. Bergkutling
56. Tangkutling
57. Regnlaue
58. Dvergmalle
59. Steinsmett
60. Hårvar
61. Havmus
62. Kveite
63. Sørv
64. Bekkerøye
65. Hornkvabbe
66. Havål
67. Lake
68. Nordlig knurrulke
69. Blålange
70. Karpe
71. Ørekyte
72. Suter
73. Laue
74. Fjesing
75. Gjørs
76. Gullfisk
77. Solabbor
78. Hork
79. Stam
80. Brasme
81. Vederbuk
82. Asp
83. Flire
84. Abbor
85. Nipigget stingsild
86. Gapeflyndre
87. Laks
88. Harr
89. Spisskate
90. Håkjerring
91. Strømsild
92. Øyepål
93. Glassvar
94. Hvitskate
95. Småflekket rødhai
96. Brungylt
97. Gullbust
98. Leirkutling
99. Skjellbrosme
100. Vassild
101. Grundling
102. Rødflekka kutling
103. Panserulke
104. Stor kantnål
105. Kystringbuk
106. Glasskutling
107. Tunge
108. Rødknurr
109. Slettvar
110. Mulle
111. Skolest
112. Krøkle
113. Strandtangbrosme
114. Nordlig tangbrosme
115. Hvitfinnet steinulke
116. Sik
117. Femtrådet tangbrosme
118. Mora
119. Stripet pelamide
- Flere fiskesaker: