Direktestudio: Koronaviruset
Følg utviklingen her.
- Koronaviruset rammer hele verden menneskelig og økonomisk. Vaksineringen av risikogrupper er nå i gang.
- Her finner du Aftenpostens nyhetsbrev om korona.
Det er registrert 351 nye koronadødsfall i Sverige det siste døgnet.
Totalt har 10 185 svensker dødd i pandemien, ifølge tallene fra Folkhälsomyndigheten.
De forventer at antallet døde kommer til å øke.
- Vi forventer dessverre at økningen vil fortsette siden vi har omfattende smittespredning i landet. Det er et stort antall døde per uke akkurat nå, sa Karin Tegmark Wisell ved Folkhälsomyndigheten på dagens pressekonferanse.
Det er registrert 6589 nye smittetilfeller det siste døgnet.
- Solveig RuudDELStor forståelse for at nasjonal skjenkestopp fjernesRaymond Johansen, byrådsleder i Oslo. Foto: Stein Bjørge, Aftenposten
– Jeg har stor forståelse for at Stortinget opphevet den nasjonale skjenkestoppen og overlot ansvaret til kommunene.
Det sier byrådsleder Raymond Johansen (Ap) til Aftenposten.
- Smittesituasjonen er ulik i ulike deler av landet, og kommunene klarer fint å vurdere om det bør være skjenkestopp i kommunen eller ikke, sier han.
Oslos byrådsleder mener kommunene har god oversikt over hvordan smitten utvikler seg lokalt, hvor smitten oppstår og hvilke tiltak som kan fungere best.
Han minner om at kommunene får råd og veiledning fra Helsedirektoratet og Folkehelseinstituttet.
– Det er viktig at koronatiltakene har legitimitet og folkelig oppslutning. Derfor må tiltakene hele tiden tilpasses det lokale smittetrykket. Strenge, nasjonale tiltak i områder med lite smitte undergraver hele koronahåndteringen, sier han.
Hvorvidt Oslo-byrådet vil innføre lokal skjenkestopp i Oslo når det nasjonale nå forsvinner, vil trolig bli klart på en pressekonferanse senere i dag.
- av Thomas Dinning SpenceDELStøre frykter tapt koronagenerasjon
Aps leder Jonas Gahr Støre etterlyser et krafttak for unge som går ledige under koronakrisen.
I spontanspørretimen i Stortinget onsdag utfordret Støre statsminister Erna Solberg (H) på innsatsen for unge under 30 år som er permittert eller arbeidsløse.
– Vi kan stå foran faren for en tapt koronagenerasjon, advarte han.
Støre trakk fram statistikk som viser at antall unge ledige på Nav-tiltak har stått omtrent stille det siste året, til tross for at antallet helt eller delvis ledige er doblet.
– Det settes inn for lite tiltak, sa Støre.
Statsministeren fastholdt at kampen mot varig utenforskap har stått helt i front i regjeringens koronainnsats.
– Jeg er dypt uenig i virkelighetsbeskrivelsen når det gjelder regjeringens håndtering av dette, sa hun.
Som eksempler på tiltak, trakk Solberg blant annet fram regjeringens utdanningsløft, åpningen for at folk på dagpenger kan ta utdanning, og økningen i antall studieplasser på fagutdanning.
Ap-leder Jonas Gahr Støre frykter en tapt "koronagenerasjon". Statsminister Erna Solberg er uenig. - av Thomas Dinning SpenceDELArendal kommune åpner for alkoholservering til maten
Fra og med fredag tillates alkoholservering til maten på restauranter og serveringssteder i Arendal kommune.
Det var kriseledelsen i kommunen som onsdag morgen tok avgjørelsen om å følge Stortingets vedtak fra tirsdag ettermiddag.
– Arendal kommer til å følge Stortingets vedtak. Hovedbegrunnelsen er lavt smittetrykk i kommunen, sier ordfører Robert Cornels Nordli (Ap) til Agderposten.
Det blir dermed tillatt med alkoholservering ved bordene i forbindelse med servering av mat.
Tvedestrand kommune ser også ut til å følge etter.
– Vi hadde akkurat en prat med kommunedirektøren her nå, som skal ta en runde med kommuneoverlegene. Jeg kan med stor trygghet si at Tvedestrand også kommer til å følge stortingsflertallet, sier ordfører Marianne Landaas (H) til avisa.
(©NTB)
- av Thomas Dinning SpenceDEL19 nye smittede i Stavanger – flere enn ukesnittet
Det er det siste døgnet registrert 19 nye tilfeller med koronasmitte i Stavanger kommune. Det er ni færre enn for en uke siden, men tre over ukesnittet.
Av de 19 nye tilfellene er 12 smittet av nærkontakter, mens ti er reiserelatert, opplyser Stavanger kommune.
I tillegg har fire har usikker smittekilde og én har ukjent smittekilde.
Ifølge kommunen er to av de smittede under ti år. De øvrige smittede er mellom 10 og 70 år.
19 nye smittede er sju flere enn dagen før og seks under snittet de siste to ukene.
626 personer ble testet i Stavanger tirsdag.
- av NTBDEL12 nye koronatilfeller i DrammenFoto: Tore Meek / NTB
12 personer i Drammen kommune har fått påvist koronasmitte i løpet av det siste døgnet. Antall smittetilfeller med ukjent smittekilde bekymrer kommunen.
Sju av de smittede er nærkontakter av tidligere påviste tilfeller, mens smitteveien er ukjent for de fem øvrige.
Siden begynnelsen av mars har 2.278 personer bosatt i Drammen kommune fått påvist koronasmitte. 45 personer har gått bort etter å ha fått påvist smitte.
- av Thomas Dinning SpenceDELFire nye smittede i Trondheim
Tirsdag fikk fire personer i Trondheim bekreftet covid-19-smitte. Det er seks færre enn snittet den siste uken.
Alle de fire har mildt sykdomsforløp, opplyser Trondheim kommune onsdag.
To av de nye smittede er under ti år. Den ene er smittet i utlandet, mens den andre er smittet av kjent nærkontakt. I tillegg er en person i 20-årene og en i 60-årene registrert koronasmittet.
Tirsdag ble det gjennomført 626 tester i Trondheim.
Fire nye smittede er én mindre enn dagen før. Det er også åtte færre enn for en uke siden og seks færre enn snittet de foregående sju dagene.
- av Thomas Dinning SpenceDELÅtte av ti koronasyke som fikk intensivbehandling, overlevde
Av de 393 koronapasientene som har vært innlagt på intensivavdeling på norske sykehus, døde 83 personer, melder P4. Det vil si 21 prosent av pasientene.
Tallene kommer fra Folkehelseinstituttet. Helsedirektør Bjørn Guldvog er fornøyd med at åtte av ti intensivpasienter overlever.
– Det er et veldig høyt tall internasjonalt. Det betyr jo at vi har veldig gode fagmiljøer som gir behandling til dem som er mest alvorlig syke, sier han til P4.
Folkehelsedirektør Camilla Stoltenberg påpeker at flere ting påvirker om behandlingen er vellykket.
– Det er jo gjerne da hvilket utvalg av pasienter som tilbys denne typen behandling. Og om de er i stand til å bli bedre av den type behandling. Det er kvaliteten på selve behandlingen som er avgjørende, sier hun.
(©NTB)
- av Sigrid GausenDELNå blir det dobbelt så dyrt å bryte koronareglene
Bryter du koronareglene, vil det svi på pungen. Oslo politidistrikt fordobler nå bøtesatsene for flere overtredelser.
Hvis du eksempelvis arrangerer fest og bryter forbudet mot å ha flere enn ti gjester, må du heretter ut med 20.000 kroner hvis politiet banker på døra. Det er dobbelt så mye som den gamle bøtesatsen.
Det kommer frem i en pressemelding fra politiet.
Overtredelse i forbudet mot skjenking av alkohol kan medføre en bot på kr. 50.000. Her har minstesatsen økt fra 10.000 til 20.000 kroner.
- av NTBDELDen britiske virusvarianten er påvist i minst 60 land
Den britiske varianten av koronaviruset, som er mer smittsom enn det opprinnelige viruset, er påvist i minst 60 land, ifølge Verdens helseorganisasjon (WHO).
Det er ti flere land enn for en uke siden. Den sørafrikanske varianten, som i likhet med den britiske antas å være mer smittsom, har blitt påvist i 23 land og territorier, ifølge WHO.
- av NTBDELBeijing stenges delvis ned etter nye koronatilfellerFem nabolag i Beijing får strengere koronatiltak i tiden fremover. Foto: Mark Schiefelbein / AP / NTB
Kinesiske myndigheter innførte onsdag en nedstenging av fem nabolag i Beijing etter at det ble registrert en håndfull nye koronatilfeller i byen.
Alle 1,6 millioner innbyggere i Daxing-distriktet må holde seg hjemme og har fått forbud mot å forlate byen uten spesialtillatelse og negativ koronatest.
Onsdag ble det registrert sju nye smittetilfeller i Beijing. Ytterligere 46 ble registrert i Jilin-provinsen, 16 i Heilongjiang på grensen til Russland og 19 i Hebei, ifølge myndighetene.
- av NTBDEL117 smittede i Oslo siste døgn – fem færre enn ukesnittetStover har lenge vært bydelen med høyest smitte. Arkivfoto: Vegard Wivestad Grøtt / NTB
Det er registrert 117 smittede i Oslo siste døgn. Det er fem færre enn gjennomsnittet de foregående syv dagene, som var på 122 smittede pr. dag.
Tallet er 18 lavere enn gjennomsnittet de foregående 14 dagene, som var 135 smittede pr. dag.
Antall smittede siste døgn er 14 flere enn dagen før. Samme dag i forrige uke ble det registrert 199 smittetilfeller.
Høyest smittetrykk er det i bydelene Stovner og Søndre Nordstrand, som har 564,3 og 536,5 smittede pr. 100.000 innbyggere de to siste ukene.
- av NTBDELFN: 350 millioner går sultne i Asia på grunn av koronapandemienEn arbeider spiser en tomat på et av Asias største matmarkeder, Azadpur mandi i New Delhi, India. Foto: Mustafa Quraishi / AP / NTB
FNs mat- og landbruksorganisasjon varsler at over 350 millioner i Asia og Stillehavsregionen går sultne som følge av koronavirusets økonomiske herjinger.
Pandemien har ødelagt jobbmarkedet i hele bransjer og ført til dyrere matvarepriser, kommer det fram i en rapport fire FN-organisasjoner offentliggjorde onsdag.
Ifølge FN har pandemien gjort det vanskeligere for 1,9 milliarder mennesker å ha et sunt kosthold. De siste anslagene viser at nesten 688 millioner mennesker i verden er feilernært, nesten halvparten av dem er i Asia.
Rapporten men slår fast at ytterligere 140 millioner har falt inn i ekstrem fattigdom på grunn av koronaviruset.
- av NTBDELSykehusene i Amerika presses av økende koronasmitteEn sykehusprest ber med en pasient ved et sykehus i Los Angeles. Sykehus i flere deler av de amerikanske kontinentene er sterkt presset av koronapandemien. Foto: Jae C. Hong / AP / NTB
Sykehus i deler av både Nord- og Sør-Amerika er under sterkt press som følge av tiltakende koronasmitte, advarer Den panamerikanske helseorganisasjonen Paho.
Paho er den regionale delen av Verdens helseorganisasjon (WHO).
Etienne viser til fulle intensivavdelinger, mangel på oksygentanker i enkelte områder og en «vedvarende oppsving» i tilfeller.
– Den siste uka ble det registrert mer enn 2,5 millioner smittetilfeller i regionen – mer enn halvparten av alle globale tilfeller. I den samme perioden mistet 42.000 mennesker fra regionen livet sitt som følge av pandemien, sier hun.
- av NTBDELSvar om vaksiner til helsepersonell til ukaVaksinering av helsepersonell ved Sykehuset Østfold Kalnes i forrige uke. Foto: Gorm Kallestad / NTB
Folkehelseinstituttet (FHI) kommer innen fredag neste uke med en avklaring om hvorvidt helsearbeidere skal være prioritert for koronavaksinering.
– Vi har foreløpig ikke tenkt å ta vaksinedoser fra de eldre for å gi til helsepersonell, opplyser overlege Preben Aavitsland ved FHI til Dagens Medisin.
Han forteller at dialogen fortsetter med Legeforeningen, Sykepleierforbundet og de regionale helseforetakene for å finne ut hva som skjer når det i februar ventes en stor økning i leveransene av vaksiner.
- av Sindre TrygslandDELBiden vil slutte USA til vaksinesamarbeidet Covax igjenAntony Blinken. Foto: Graeme Jennings / AP
Den påtroppende administrasjonen i Washington vil slutte seg til det internasjonale vaksinesamarbeidet Covax, som også Norge er del av.
Vaksinesamarbeidet ledes av Verdens helseorganisasjon, som Donald Trumps administrasjon brøt bånd med i 2020. Biden vil slutte seg til WHO igjen.
Tirsdag sier hans valg til utenriksminister, Antony Blinken, at USA også vil slutte seg til Covax.
(©NTB)
- av Sindre TrygslandDEL422 nye koronasmittede siste døgn – 290 færre enn for en uke siden
Det siste døgnet er det registrert 422 koronasmittede i Norge. Det er 39 flere enn dagen før, men 290 færre enn samme dag i forrige uke.
I alt var det ved midnatt natt til onsdag registrert 59.456 koronasmittede personer her i landet, viser foreløpige tall fra det nasjonale meldesystemet for smittsomme sykdommer (MSIS).
De siste sju dagene er det registrert til sammen 2.841 nye smittetilfeller i Norge. 3,1 million personer er til nå testet for koronavirus her i landet.
132 koronapasienter var tirsdag innlagt på sykehus. Det var 21 færre enn dagen før.
(©NTB)
- av Sindre TrygslandDELUSA lyses opp for å hedre koronaofrene
Flere av USAs viktigste og mest symbolske bygninger og monumenter ble lyst opp for å hedre landets 400.000 koronaofre tirsdag ettermiddag.
Lysmarkeringen startet i det nasjonale parkanlegget National Mall i Washington, der påtroppende president Joe Biden deltok i en seremoni. Det nasjonale minnebassenget, Washington-monumentet og Lincoln Memorial ble lyst opp.
Rundt om i landet skal også Space Needle i Seattle, Empire State Building i New York og en rekke andre bygninger og monumenter lyses opp tirsdag ettermiddag, melder CNN.
(©NTB)
- av Sindre TrygslandDELBiden: Viktig å minnes koronaofrene for å leges som nasjonFoto: Evan Vucci, AP
I en lavmælt og rørende koronamarkering i nasjonalparkanlegget National Mall hedret påtroppende president Joe Biden USAs 400.000 koronaofre tirsdag.
Etter at sykepleieren Lori Marie Key fra Michigan hadde sunget Amazing Grace, holdt Biden en kort tale ved det nasjonale minnebassenget mellom Washington-monumentet og Lincoln Memorial.
– For å leges, må vi huske. Det er vanskelig å minnes. Men det er sånn vi leges. Det er viktig å gjøre det som nasjon. Fra solnedgang til skumringen, la et lys skinne over mørket i dette hellige minnebassenget mens vi minnes alle vi har tapt, sa Biden.
(©NTB)
- av Sindre TrygslandDELSenterpartiet utsetter landsmøtet
Senterpartiet utsetter landsmøtet sitt til 4.–6. juni på grunn av koronasituasjonen.
Beslutningen om utsettelsen ble tatt på et ekstraordinært møte i sentralstyret tirsdag, opplyser partiet i en pressemelding.
Landsmøtet var tidligere datofestet til 19.–20. mars.
(©NTB)
- av Sindre TrygslandDELKoronapandemien har redusert levealderen i Frankrike
Dødsraten har skutt i været og den gjennomsnittlige levealderen har falt i Frankrike under koronapandemien, viser tall fra landets statistikkontor Insee.
I 2020 døde det 658.000 mennesker i Frankrike, og dette var 7,3 prosent flere enn året før, viser statistikken. Blant dem over 65 år var økningen på 8,3 prosent.
De mange koronarelaterte dødsfallene bidro også til at den gjennomsnittlige levealderen falt med nesten fem måneder til 85,2 år for kvinner og med seks måneder til 79,2 år for menn.
Nærmere 3 millioner franskmenn har fått påvist koronasmitte og pandemien har til nå krevd over 70.000 liv i landet.
(©NTB)
Les mer om
Koronaviruset
621 tilfeller av importsmitte så langt i januar – nesten dobbelt så mange som i hele desember
Soldater i gang med koronatesting på Svinesund
Hvordan går kampen mot pandemien i Oslo? Her er de viktigste tallene nå.
FrP på lag med venstresiden om festivalsommeren. Vil tvinge frem en plan for gjenåpning.
Smittefrie kommuner hyller skjenkeåpningen