Regjeringen og Sylvi Listhaug: Sier nei til nasjonalt niqab-forbud
Regjeringen og innvandrings- og integreringsminister Sylvi Listhaug (Frp) ønsker ikke å innføre et nasjonalt forbud mot plagg som dekker elevers og studenters ansikt, som niqab.
- NTB
Listhaug skriver at niqab og burka er et lite problem i skolesammenheng og på andre offentlige institusjoner, i et svar på et skriftlig spørsmål fra Arbeiderpartiets Jan Bøhler, ifølge Dagen.
Ber kommunene finne lokale løsninger
– I den grad slik praksis skaper utfordringer finner den enkelte kommune eller den enkelte offentlige instans lokale løsninger, i noen tilfeller også forbud. Eksempelvis har Oslo kommune innført et forbud mot plagg som helt eller delvis dekker elevenes ansikt», skriver Listhaug videre.
Fremskrittspartiet har i flere år gått inn for å innføre forbud mot heldekkende plagg i skolen.
Jan Bøhler: Vi må sette foten ned for ekstremisme
Bøhler mener det er oppsiktsvekkende at regjeringen avviser at et nasjonalt forbud er aktuell politikk.
– Dette spørsmålet har også dukket opp på statlige høyskoler. Det er en prinsipiell sak som handler om å sette ned foten for de mest ekstreme fundamentalistene. Her bør samfunnet ta et felles ansvar for å sette grenser og bygge holdninger, og ikke skyve det over på de lokale, sier Bøhler til VG.
Det tverrpolitiske integreringspolitiske sentrum-venstre samarbeidet Agenda går derimot inn for innføre nasjonale retningslinjer for skolens arbeid for å hindre bruk av hijab. Politikere fra Ap, Krf, Sp, Venstre og SV står bak samarbeidet. (©NTB)
Tenåring foreslår hijab-emojier
Det finnes argumenter både for og imot bruk av niqab i skolen. Les noen debattinnlegg her: