Norge

Høyeste antall søkere til studier noen gang

Teknologiske og pedagogiske fag har størst økning i antall søkere.

Av utdanningsområdene med over tusen studieplasser har teknologiske fag størst økning med en oppgang på 20 prosent. Deretter følger pedagogiske fag (14 prosent), jus (11,8 prosent) og lærer (11,7 prosent). STEIN J. BJØRGE

  • Frøydis Braathen
    Journalist

Se tabell nederst i saken.

Samordna opptak har til nå registrert rundt 115.800 søkere til høyere grunnutdanning. Det er rundt 7000 flere søkere enn i 2011.

— Dette er det høyeste antall søkere vi har hatt i Samordna opptaks historie, sier Bente Ringlund Bunæs, daglig leder i Samordna opptak.

— Økningen er større enn det veksten i ungdomskullene skulle tilsi, og det er heller ingen nye læresteder eller studier som kan forklare den store økningen. Det ser ut til at det er en økt interesse for høyere utdanning i befolkningen.

Av utdanningsområdene med over tusen studieplasser har teknologiske fag størst økning med en oppgang på 20 prosent. Deretter følger pedagogiske fag (14 prosent), jus (11,8 prosent) og lærer (11,7 prosent).

Overrasket over resultatet? Si din mening i kommentarfeltet eller på våre facebooksider!

Kampanjer

Kunnskapsminister Kristin Halvorsen det er meget gledelig å se økningen innen teknologiske fag.

— Ikke minst fordi arbeidslivet har så stort behov for teknologisk kompetanse fremover. Det tyder på at regjeringens satsing på realfag og teknologi virker, sier Halvorsen.

De siste tre årene har Kunnskapsdepartementet og samarbeidspartnere gjennomført omfattende kampanjer for å få flere interessert i læreryrket. I løpet av kampanjeperioden har antall førstevalgssøkere til lærerutdanningene økt med godt over 50 prosent (2008-2012).

— Dette er et fantastisk resultat. Det viser at læreryrket nå er mer attraktivt blant ungdom enn på lenge, sier statsråden. I år har vi 2351 flere førstevalgssøkere til lærerutdanning enn vi hadde i 2008.

Førskolelærere for tur

Les også

Her er de nye stillingene sosiale medier har skapt

Årets søkertall viser også at det er 671 flere søkere til førskolelærerutdanningen enn i 2011, en økning på 22 prosent. — Etter tre år med nedadgående søkning og en økning i antall dispensasjoner fra kravet om pedagogisk utdanning for pedagogiske ledere i barnehagene, var det klart at noe måtte gjøres. I år har vi derfor også hatt en rekrutteringskampanje for førskolelæreryrket. Det har gitt resultater. Nå er trenden snudd, sier statsråd Halvorsen.

Stabil søkning til helse- og sosialfag

Også helsefagutdanningene har en økt tilstrømning i år på 4 prosent sammenlignet med fjoråret.

Bare til sykepleierutdanningen er det eksempelvis registrert 9010 førstevalgssøkere til 4321 studieplasser. Det er en økning på omlag 6,4 prosent sammenliknet med i fjor.

Sjekk også www.studiekvalitet.no

Vekst i hele landet

Fortsatt er det stor søkning til de største institusjonene i de store byene, men søkertallene viser en økning for mange av høyskolene også utenfor de store byene. Den økte tilstrømningen til lærestedene i de store byene som vi så noen år, har flatet ut.

Fortsatt er kvinnene i flertall blant søkerne: 59,2 prosent kvinner mot 40,8 prosent menn.

Antall søkere til ulike studier:

UtdanningsområdeSøknader førstevalg 2011Søknader førstevalg2012Endring i prosent2011-2012
Estetiske fag32062975-7,2
Helsefag i alt25.44926.4804
Historie32543212-1,3
Idrett387938381
Infotekn.243326719,8
Jus7574846511,8
Landbruk39948321
Lærer i alt10.10911.29011,7
Mediefag415842361,9
Pedfag1419161714
Realfag3104345211,2
Reiseliv67277214,9
Samfunn14.55914.275-2
Språk459649307,3
Tekno i alt10.61912.74720
Økadm.13.17514.3218,7

Kilde: Samordna opptak

Følg Aftenposten Jobb på Facebook

Studiekvalitet.no

  1. Les også

    NTNU på 20. plass i ny internasjonal kåring

  2. Les også

    Her er de nye yrkene

  3. Les også

    Kø av unge hos karrièreproffene

Vi videreutvikler våre artikler.
Hjelp oss å forbedre, gi din tilbakemelding.
Gi tilbakemelding

Relevante artikler

  1. NORGE

    Helene Lauritzen (20) er i det første kullet med nytt utdanningsløp: Nå venter fem års masterstudier for å bli lærer for 1.–7. klasse

  2. ØKONOMI

    Dette er de ti mest populære studiene

  3. KULTUR

    Rekordstort inntak til høyere utdanning

  4. KARRIERE

    Hun går ett av studiene som synker mest i popularitet. Her er listen over studiene færre vil ta.

  5. KARRIERE

    I fjor fikk Eivinds studium så mange søkere at de måtte doble kapasiteten. Her er årets mest populære studier.

  6. KARRIERE

    Madelene Brokstad angrer på studievalget. Her er studiene som faller i popularitet.