Bahareh Letnes og Per Sandberg varsler felles pressekonferanse
Kjæresten til avtroppende fiskeriminister Per Sandberg, Bahareh Letnes, varsler at paret vil avholde en felles pressekonferanse tirsdag.
Det melder VG. På spørsmål om hva som er temaet for pressekonferansen, sier Letnes følgende til avisen:
– Det som er saken. Da skal dere få lov til å skyte oss mer. Da får dere svar, svarer Letnes.
Til Dagens Næringsliv opplyser hun at møtet med pressen skal finne sted enten klokken 15 eller klokken 16 tirsdag. Det er ikke avgjort hvor pressekonferansen skal holdes.
– Vi legger våre planer i kveld, men det ligger i kortene at vi må møte dere. I morgen er første mulighet, skriver Sandberg i en tekstmelding til Nettavisen mandag.
Kilder til Aftenposten: Per Sandberg trekker seg i dag
Trekker seg
Per Sandberg trekker seg mandag som fiskeriminister, og det vil også bli utpekt ny fiskeriminister i dag. Det får Aftenposten opplyst fra to ulike kilder som har innsyn i prosessen.
Per Sandberg har vært i hardt vær siden det ble kjent at han i juli var på en privat feriereise til Iran sammen med sin nye kjæreste, norsk-iranske Bahareh Letnes (28). Sandberg har forklart at reisen til Iran kom i stand som følge av endrede ferieplaner.
Brøt retningslinjer
Fiskeriministeren orienterte Statsministerens kontor om Iran-besøket først to dager etter at han ankom Iran.
Det betyr at Sandberg brøt retningslinjene for statsråder slik de er nedfelt i «Håndbok for politisk ledelse».