Solberg og Sandberg uenige om når han var klar for å gå av
ARENDAL (Aftenposten): Statsminister Erna Solberg sår tvil om eksstatsråd Per Sandberg ba om å få å gå av allerede forrige uke.
– Vi har litt uklar oppfatning av når han var klar for å gjøre akkurat den beslutningen.
Det svarer Solberg på Aftenpostens spørsmål om hvorfor det gikk en uke fra Sandberg, ifølge ham selv, ba om å få gå av «tidlig i forrige uke» og til den formelle beslutningen ble tatt.
– Vi hadde en frem-og-tilbake-diskusjon, og jeg har ikke tenkt å gå inn på detaljene, sier hun.
– Når tok du din avgjørelse?
– Jeg har ikke tenkt å gå detaljert gjennom disse historiene, sier Solberg dagen etter Sandbergs avgang som fiskeriminister.
– Ingen rapporteringsrutiner for ambassadebesøk
Hun bekrefter ellers at hun ble informert gjennom mediene om at Sandberg deltok på den kontroversielle feiringen av den iranske nasjonaldagen som statsråd.
- Les også: Nye opplysninger felte Sandberg
Hun henviste til utenriksminister Ine Søreide Eriksens uttalelser om at det ikke er noen rapporteringsrutiner for å varsle om slike besøk.
– Jeg vet for eksempel ikke hvem som har vært på den amerikanske ambassaden, det er ikke noe klareringsgrunnlag. Det skrives nå om Iran som om vi er i 2013–2014-scenarioet. Det er Trump-scenarioet, sier Solberg.
Hun gjør det klart at Norge er på linje med EU og ikke Trump i dette spørsmålet.
Solberg la vekt på at Norge ønsker å oppfylle vårt ansvar for atomavtalen med Iran, og at Norge derfor har kontakt med Iran.
– Hvis vi ikke hadde hatt kontakt med Iran, hadde vi ikke oppfylt det som er gevinsten for Iran i en avtale som hele Europa nå sier at landet følger opp ved å fjerne atomvåpnene sine.
– Frykter du at Sandberg har skadet landets interesser?
– Jeg har ikke noe grunnlag for å si at han har gjort det, svarer hun.