Professor mener statsråd Hareide villeder Stortinget om EUs innflytelse på norsk jernbanepolitikk

EUs jernbanepakke kan bli en av høstens heteste politiske saker. Professor i rettsvitenskap mener samferdselsminister Knut Arild Hareide «villeder» Stortinget om EUs innflytelse.

Professor i rettsvitenskap Christoffer C. Eriksen mener Stortinget ikke har hjemmel til å overføre så mye makt til EUs jernbanebyrå.

«Oppsiktsvekkende» og «villedende». Disse ordene bruker professor i rettsvitenskap Christoffer C. Eriksen og stipendiat Nils Gunnar Skretting om svar samferdselsminister Knut Arild Hareide (KrF) har gitt Stortinget.

I et debattinnlegg i Aftenposten antyder de to at regjeringen ikke har lært så mye av trygdeskandalen. De mener at «tradisjonen med å unnlate å gi opplysninger om EØS-rettslige forpliktelser lever videre».

Les hele saken med abonnement