Røyk og snus under disk

Ikke før har vi vendt oss til den trange, men tross alt søndagsåpne "Brustadbua", så er Sylvia Brustad på farten igjen.

Denne gang er det salget av sigaretter og snus hun vil til livs.

Helseministeren foreslår nå nemlig at tobaksvarene skal ut av syne – og muligens ut av sinn – og inn under disken.

Ikke utstilt

Allerede neste år vil Brustad at sigaretter og snus ikke lenger skal være utstilt ved kassene i norske butikker.

I fjor vår varslet Helse— og omsorgsministeren hun ville vurdere et slikt forbud mot å stille ut tobakksvarene i butikkene. Nå har hun altså bestemt seg og sender forslaget ut på høring denne uken, skriver ANB og Dagsavisen i dag.

Ute av syne - ute av sinn

— For oss er dette viktig av to grunner: Unge og barn skal kunne gå i butikken uten å se tobakk hele tiden. Noen steder stilles tobakken opp på en måte som virker som reklame. Det skal litt mer til å spørre etter en vare som ikke står fremme. Og så blir det lettere å slutte å røyke om du slipper å se varen du er avhengig av hver gang du går i butikken, sier statssekretær Arvid Libak i Helse- og omsorgsdepartementet til avisen.

- Tåperlig

Handels- og Servicenæringens Hovedorganisasjon (HSH) er naturlig nok ikke spesielt begeistret for forslaget.

— Dette er et tåpelig virkemiddel som ikke vil virke inn på forbruket, sier Direktør Thomas Angell i HSH.

Han mener det ikke finnes noen som helst dokumentasjon som viser at forbruket går ned når varene skjules.

Andre kommer etter

Forsker Karl Erik Lund ved Statens institutt for rusmiddelforskning (SIRUS) mener flere andre land kan komme til å følge Norges eksempel.