Japan ber Interpol etterlyse konen til den tidligere Nissan-sjefen
Japan ber Interpol utstede en internasjonal etterlysning av kona til Carlos Ghosn, den tidligere Nissan-sjefen som nylig stakk av fra rettsforfølgelse i Japan.
Carole Ghosn under ektemannens pressekonferanse i Beirut onsdag. Foto: Foto: Maya Alleruzzo / AP / NTB scanpix
- NTB-DPA
Nissans tidligere toppsjef Carlos Ghosn under pressekonferansen i Beirut onsdag. Han hevder å være på flukt fra det japanske rettssystemet, som han anklager for å bryte menneskerettighetene. Foto: Foto: Maya Alleruzzo / AP / NTB scanpix
Det melder det japanske nyhetsbyrået Kyodo med henvisning til ikke navngitte kilder.
Tidligere i uka utstedte Japan arrestordre på Carole Ghosn. Hun er mistenkt for falsk forklaring under et rettsmøte i Tokyo i april.
Både Carole Ghosn og ektemannen befinner seg nå i Libanon, der begge deltok på en pressekonferanse onsdag.
Ghosn ble pågrepet på flyplassen i Tokyo i november 2018. Han er tiltalt for å ha forfalsket finansdokumenter og for å ha brukt stillingen sin til å berike seg selv.
Torsdag ble han ilagt reiseforbud i Libanon.
Les mer om
Relevante artikler
Den tidligere Nissan-sjefens elleville flukt fra Japan: Skal ha blitt smuglet ut i en kontrabasskoffert med dobbelt bunn
Dagens quiz: Lørdag 4. januar 2020
Beirut er knust i biter, Norge må hjelpe!
Saad Hariri utpekt til å danne ny regjering i Libanon
Strømmen går, prisene eksploderer, desperate innbyggere raner apotek for bleier. Slik kollapser et land.
OL skulle blåse nytt liv inn i verdens tredje største økonomi. Nå kan lekene bli en ekstra verkebyll.