Julepriskrigen et tapssluk for lavpriskjedene
Julepriskrigen er en kostbar affære for lavpriskjedene. Coop sier de taper millioner av kroner på tilbudsfesten.
Mange dagligvarebutikker har i desember dumpet prisene på julevarer i kampen om kundene. Det koster dem dyrt. Foto: Foto: Terje Pedersen / NTB scanpix
- NTB
– Julepriskrigen har kostet Coop flere hundre millioner bare nå i julen. Det er fortvilende å tape så mye bare for å være med på dansen, spesielt når det kommer knapt noen til gode. Det er idiotisk, sier kommunikasjonsdirektør Bjørn Takle Friis i Coop til Nettavisen.
Mandag og tirsdag valgte flere butikker å sette ned prisene på en rekke julevarer. Enkelte ned til historisk lave priser.
Ifølge Nettavisen ble prisen på marsipangris kuttet fra nesten 30 til 4 kroner, mens prisen på pepperkakehus gikk fra 29,90 til 2,2 kroner på få minutter.
Flere butikker er tomme for tilbudsvarene, noe som gjør at folk flest taper på priskrigen, mener Friis.
– Det er kanskje bare 30 til 40 prosent av kundene som får tak i produktet til den lave prisen, mens langt flere står igjen med svarteper.
Også kommunikasjonssjef Kristine Aakvaag Arvin i Kiwi sier at kjeden taper penger på noen av varene de selger under priskrigen. Det samme gjelder Rema 1000.
- Les også
Rema 1000 fryser forhandlinger med leverandører etter forskjellsbehandling
- Les også
Kiwi og Rema må betale ulik pris for pizza hos Orkla. Det trenger ikke være lovbrudd.
- Les også
Konkurransetilsynet: Overrasket over de store prisforskjellene
- Les også
Fysisk butikk, netthandel, lager, hjemkjøring og restaurant i ett. Dette kan bli fremtidens måte å handle på.
Flere artikler
Coop tar opp kampen med Kolonial og Meny på nettmat
Coop: Ingen bevis på prisdialog i varsel om tidenes milliard-straff
Coop om eksplosiv omsetning: – Har aldri sett lignende tall
Konkurransetilsynet varsler 21 milliarder i gebyrer til Norges største dagligvarekjeder
Norges Bank vurderer å hamstre kroner
Fem spørsmål og svar om leverandørenes rabatter til Kiwi og Rema