Finans Norge vil ha oversikt over forbruksgjeld
Finans Norge har søkt konsesjon om å drive et gjeldsregister. Hensikten er å få oversikt over nordmenns forbruksgjeld.
Direktør i Finanstilsynet, Morten Baltzersen, har flere ganger advart mot nordmenns økende forbruksgjeld. Foto: Gorm Kallestad, NTB scanpix
Regjeringen ønsker å få på plass et gjeldsregister som skal gi banker informasjon om hvorvidt en lånesøker har forbruksgjeld. I dag har ikke banker oversikt over slik gjeld, med mindre kunden selv opplyser om den.
Finans Norge og Evry har begge søkt konsesjon.
Sterk vekst i forbrukslån er årsaken til at myndighetene vil ha et slikt register på plass. Én utfordring kan være at en boliglånssøker har tatt opp mye forbrukslån for å oppfylle kravet til egenkapital i forbindelse med boligkjøp.
Skylder 100 milliarder
Nordmenns samlede forbrukslån har økt fra 39 milliarder kroner i 2008 til 100 milliarder kroner i 2017, ifølge Finanstilsynet, som flere ganger har advart mot utviklingen.
– Den sterke økningen i forbrukslån gir grunn til uro. For mange husholdninger kommer opptak av forbrukslån i tillegg til annen gjeld og kan påføre enkeltpersoner og husholdninger store belastninger, sa finanstilsynsdirektør Morten Baltzersen i fjor sommer.
Strammet inn i fjor
Krav til betjeningsevne, maksimal samlet gjeldsgrad og avdragsbetaling inngår i tilsynets nye retningslinjer for forbrukslån, som kom i fjor.
Forbrukslån utgjør bare 3 prosent av husholdningenes gjeld, men 14 prosent av de samlede renteutgiftene.
Barne- og likestillingsdepartementet skal i løpet av det neste halvåret behandle konsesjonssøknadene.
Les mer om
Relevante artikler
Jensen strammer inn reglene for forbrukslån
Nå bør du kvitte deg med kredittkort du ikke bruker
Meglertopp frykter at økte boligpriser fører til økt bruk av forbrukslån
Bankene ruster seg for økte tap på forbrukslån
Ny rapport: Vi skammer oss mest over forbrukslån. Men det er kredittkort som er hovedproblemet.
Fristet av billig forbrukslån? De færreste får renten bankene reklamerer med