Ingen jul uten julehefter! Vi har vurdert 50 av årets hefter - fra gamle travere til moderne tegneserier. Det er mye bra, en del på det jevne, noen skuffelser, men også et par positive overraskelser.
juleheftecover169.jpg
Harald Fossberg
Ingen jul uten: I Norge er julehefter en seiglivet tradisjon – og lukrativ sådan.
Årets tilbud er 50 utgivelser der Pondus, Knoll og Tott og 91 Stomperud er storselgerne, med et bruttoopplag på 150.000–170.000. Med en utsalgspris mellom 50 og 60 kroner pr. hefte – og helt opp til 150 kroner for en utgivelse – så burde det bli en pen slump som havner på forlagenes kistebunn, også når det gjelder de smalere utgivelsene.
Under lesningen har jeg sett på julefaktor, hva du får for pengene, hvor underholdende det er og hvor mye nytt stoff de inneholder – mange julehefter kan fortone seg som rene repetisjonsøvelser med lite nytt å lese. Selv om det ikke er så ille som det har vært.
En positiv tendens er at det er mange norskproduserte serier/hefter som gjør seg gjeldende i toppsjiktet. Dette lover godt for fremtiden for norske serier generelt.
Juleheftene basert på Aukrusts figurer har vært preget av overskudd og fortellerglede. Så også med årets versjon, som også harselerer med kjente politikere og mediene ved siden av en velsmidd historie.
Pris : 58,90
Vår vurdering:
5
pondus_doc6ne1gym0bx2gscrp6xa.jpg Foto: Handout
PondusEgmont
Frode Øverlis 20-åring er fremdeles på hugget, enten det dreier seg om julegavehandel, skrekkelige juleselskap eller underlige juleskikker.
Dessuten julequiz og hylleststriper fra Øverlis kolleger.
Trioen Knut Nærum/Tormod Løkling/Arild Midthun har igjen begått to glimrende historier med julezombier, pengebingeangrep, snøbølger og mystiske einstøinger.
Årets beste Donald uten tvil.
Pris : 58,90
Lunch_doc6ne1gtl3ulfj1njj6vj.jpg Foto: Handout
Lunch: WunderbaumEgmont
Børge Lund har vist en fremragende evne til å ta ting på kornet, så også her. Vi er med Kjell på juletrejakt, noe som naturligvis tar av så til de grader.
Dette er alle kontorrotters julekonsert – eller mareritt.
Gunnar Staalesens smått forsofne detektiv Varg Veum er altså blitt juleheftetradisjon.
Bergens-noir som utspiller seg i vestlandsbyens kafé— og musikkmiljø rundt jul og nyttår er blitt god underholdning.
Pris : 58,90
vangsgutane_doc6ne1e97uu43jwodw6vj.jpg
VangsgutaneFonna forlag
Vangsgutane er en norsk klassiker som har gjennomgått en fornyelse. Første del består av en nyskrevet, spennede historie fra Nils Nordbergs hånd, mens siste del er gamle klassikere, selv om første siden i del to virker løsrevet.
Smørbukk er en stayer blant norske seriefigurer, men har også gjennomgått en modernisering. Her får vi en nyskrevet historie og en gammel godbit fra 1965.
Årets historier er ikke blant de beste, men holder likevel mål.
Ingen jul uten ugagnskråkene. Årets hefte er et gjensyn med striper fra 1948, med triksing, fiksing og snedige opptrinn som går ut over Kapteinen, kona, Megleren – og urokråkene selv.
Jul der ingen skulle tru at nokon kunne buVigmostad & Bjørke
Oddgeir Bruaset har gjennom flere TV-programmer vist oss et fascinerende Norge fjernt fra storbyens stress. Så også i hefteform, selv om det ikke blir like medrivende og storslagent som på skjermen.
Pris : 79
tommyogtigeren_doc6ne1h4whixu15nzop9g0.jpg
Tommy og TigernEgmont
Et Tommy og Tigern-hefte er aldri feil, selv om årets utgave ikke på noe vis kan kalles en klassiker.
Gamle, kjente striper med to biserier som krydder.
Bar bikkje er vittig, men smått absurde Alice er et skikkelig pustehull.
Denne serien er vanskelig å gå lei. Spennet mellom fiff og filleproletariat, som ofte fører til halsbrekkende situasjoner, er alltid like fornøyelig. Stripene er fra 1948 og 1949, og de små detaljene gjør dette til hyggelig lesning.
Dette er en fortsettelsesserie fra fjoråret, men man har heldigvis et resymé i starten. Selve historien er et overraskende medrivende eventyr med massevis av action og nostalgitekniske finesser.
Matvraket, latsabben og dovenpelsen er for en gangs skyld i et visst julemodus. Det går fremdeles mest i striper i sneglefart eller som ender i en grimase, men sjelden i et gapskratt for denne leseren.
Sjanten og hunden Otto, Generalen og hans kone og Frøken Fryd er oftest i ilden i dette heftet der stripene er hentet fra 1994 og 1995. Men det meste går på tomgang i Sumpleiren i år, selv med høyere kvinneandel enn på lenge.
Alt er ved det vanlige i Skipper'ns verden: Tjoms bommer penger og mat, Olivia er giftelysten, Bulle grubler over tilværelsen og Besta steller i stand middag.