Oslo-elevenes norskprøver ble lekket på nett
Bilder av den hemmelige prøven ble spredt i stor fart kvelden før alle Oslo-elever skulle holde felles norskprøve.
- Andreas SlettholmKommentator
- Sigurd BjørnestadJournalist
I dag har alle Oslos tredjeklassinger hatt den såkalte Osloprøven i norsk. Det er en standarisert prøve uten forberedelsesdel, og selv ikke lærerne vet hvordan den ser ut før samme morgen.
Likevel har prøven blitt lekket på forhånd.
— Noen hadde lagt ut prøven på Facebook, og det spredte seg voldsomt i går kveld, sier tredjeklassing Ole Martin Iversen på Oslo handelsgymnasium.
— Det første som falt meg inn, var at dette må ha skjedd ved at noen innenfor systemet må ha greid å ha rappet til seg en prøve, sier Iversen.
Mange kjente innholdet
Det skal ha vært svært mange elever som dermed kom til prøven vel vitende om innholdet.
— Jeg vet ikke hvor mye det hadde å si. De som eventuelt jukser og bruker for eksempel diktanalyser de har funnet på forhånd på nettet, vil være ganske lette å avsløre, sier Iversen.
Lærerne var intetanende om lekkasjen. På Handelsgym skal noen elever ha sagt fra først etter at prøvene var levert inn.
Ble varslet etter prøven
Fungerende kommunikasjonsdirektør Hild Lamvik i Utdanningsetaten i Oslo kommune sier de ble varslet om lekkasjen torsdag ettermiddag.
- Vi vet ikke hva som kan ha skjedd. Det er svært uheldig at noen elever skal ha fått kjennskap til innholdet i prøven før andre, sier Lamvik.
Hun sier en slik prøve er viktig for elevens forberedelse til eksamen om fem uker.
— Samtidig vil vi understreke at ingen enkeltprøve, heller ikke denne, er avgjørende for å kunne sette standpunktkarakter, sier Lamvik.
Vil være nøye
Utdanningsetaten har en felles vurderingssamling for norsklærerne i neste uke der prøvene blir diskutert.
— Årets samling går som planlagt. Imidlertid vil vi i denne situasjonen henstille alle lærere om å bruke sitt faglige skjønn med særlig aktsomhet, sier Lamvik om rettingen av den lekkede prøven.
Utover slik «særlig aktsomhet» får Facebook-lekkasjen ingen konskevenser for elever og besvarelsene.
Osloprøven i norsk for elever i tredje klasse på videregående er gjennomført i mange år. Alle de videregående skolene i Oslo deltar. I år er også de private videregående skolene med.
Osloprøven er utformet spsielt for Osloskolen, etter mal fra de nasjonale prøvene.