Kioskran på Youngstorget. Mann tok seg inn i politibil.
Utagerende mann med kniv pågrepet på Youngstorget etter kioskran. Vitner forsøkte å stanse ham.
Minst syv politibiler rykket ut til Youngstorget torsdag kveld etter meldinger om slagsmål. Ved ankomst ble det klart at det dreide seg om et ran, der personen som sto bak ranet var bevæpnet med en kniv, ifølge innsatsleder på stedet, Brian Stoknes.
– Vedkommende har tatt kassabeholdning og løpt ut av kiosken. Flere publikummere og vitner har forsøkt å hjelpe til med å få stanset vedkommende, opplyser Stoknes.
– Vi anser dette som et ran, sier innsatslederen.
Etter å ha løpt ut av kiosken påtraff mannen politiet på Youngstorget. Han tok seg da inn i en av patruljebilene på stedet.
Operasjonsleder Rune Hekkelstrand i Oslo politidistrikt forklarer at mannen barrikaderte seg inne i bilen og oppførte seg «krakilsk». Hekkelstrand poengterer at mannen var utagerende og en utfordring å håndtere.
Dette bekrefter også innsatsleder til Aftenposten.
– Det blir et basketak inne i politibilen. Han var utagerende og spyttet, så vi brukte lang tid på å få stabilisert ham slik at han ikke skulle skade oss, sier Stoknes.
Mannen skal også ha brukt pengeskuffen til kassaapparatet til å slå rundt seg og mot politiet.
Sendt til legevakt
I forbindelse med basketaket i politibilen ble mannen bitt av en politihund. Han er sendt til legevakten for behandling og vil deretter bli kjørt inn i arresten, opplyser Stoknes.
Utover dette vet politiet foreløpig lite om mannen.
Kiosken der ranet skjedde, er stengt som følge av hendelsen og politiet foretar undersøkelser.
– Det er mye ødelagt inventar, sier Hekkelstrand om stengingen.
I tillegg jobber politipatruljer på stedet med å avhøre vitner både i kiosken og i området rundt.
– Gi nødetatene rom
Ingen personer er skadet i forbindelse med hendelsen, men operasjonsleder poengterer at det er svært mange mennesker i området der politiet arbeider.
Hekkelstrand har følgende beskjed til folk i området:
– Gi politiet og nødetatene rom til å jobbe på åstedet.