Steinskred i Telthusbakken smadret soveromsvegg i huset hans: – Flaks i uflaks at vi ikke var hjemme
Familien oppdaget skredet da de kom hjem lørdag morgen. Ti personer ble evakuert, men fikk lov til å flytte tilbake lørdag ettermiddag.
- Thomas OlsenJournalist
- Siri Øverland EriksenFotograf
- Wasim RiazJournalist
– Vi er fortsatt ganske skjelvne og satt ut, sier Siv Mahé de Berdouaré.
For bare seks uker siden flyttet hun inn i et hus i Telthusbakken i Oslo sammen med mannen Nicholas og deres tre barn.
Familien var ikke hjemme i natt. Da de kom hjem lørdag morgen, oppdaget de til sin store forskrekkelse at skiferstein hadde rast inn i boligen og smadret en vegg.
– Sønnen vår har soverom der. Veggen er flyttet, forteller Mahé de Berdouaré.
Familien ble sendt på et hotell i nærheten sammen med flere naboer. Ti personer fra fire boliger ble evakuert. Ingen ble skadet i skredet.
Klokken 15.15 kunne politiet meddele at geotekniker har undersøkt stedet. Alle evakuerte kunne flytte inn i husene sine igjen. Det blir gitt noen begrensninger på bruken av huset som er truffet av raset.
Telthusbakken ligger mellom Vår Frelsers Gravlund og Maridalsveien sentralt i Oslo. Politiet meldte først om at det var et jordskred, men undersøkelser viste at det var et steinskred.
– Flaks i uflaks
Mahé de Berdouaré forteller at hun ringte brannvesenet med en gang de oppdaget raset.
– Det gikk veldig raskt, det tok bare minutter før politiet var der, forteller hun.
Familien mener raset må ha skjedd i går kveld eller i natt. Det pågikk ingen oppussing eller annet arbeid der raset skjedde, ifølge dem.
– Det var flaks i uflaks at vi ikke var hjemme, sier Nicholas Mahé de Berdouaré.
15 kubikkmeter med stein
Det var et steinras på 15 kubikkmeter som hadde gått inn i ett av husene og slått ut deler av veggen, opplyste innsatsleder Arve Røtterud fra Oslo politidistrikt.
Skredet gikk i skråningen mellom bunnen av Telthusbakken og Gamle Aker kirkegård.
Naboer har fortalt til familien Mahé de Berdouaré at de hørte kraftig lyd sent fredag kveld, men at de ikke så noe på grunn av mørket.
NGI: Stabiliteten i området er uendret
Årsaken til skredet er fortsatt ikke kjent.
Det er en geotekniker fra Norges Geotekniske Institutt (NGI) som har vurdert stedet. NGI har slått fast at det var snakk om en utglidning av alunskifer på stedet.
– Alunskifer er ikke så stabilt som for eksempel grorudgranitt. Det har gått en utglidning i skiferen. Vi vet ikke årsaken til det, men ekspertene våre sier at stabiliteten i området ikke er endret. Det er ikke større risiko nå enn tidligere for at det går flere ras eller utglidninger der, sier Øydis Ulrikke Castberg, kommunikasjonssjef i NGI.