Tidoblet bompris for dieselbiler?
310 kroner for å ta med deg bilen gjennom bomringen. Det kan bli en realitet på dager med dårlig luft, hvis du har dieselbil.
Dieselutslippene i Oslo må ned.Ekspertene mener dramatisk økning i bompengene kan bidra til det. Foto: Håkon Mosvold Larsen
- Osloby
— Jeg vil prioritere folks helse foran fremkommeligheten for bili Oslo, sier Guri Melby, som er byråd for miljø og samferdsel, til VG. – Jeg ervillig til å stille meg bak kraftige virkemidler, for eksempel mermiljødifferensiering i bomringen.
Helsefarlig luft
Luften er ikke for alle. I hvert fall ikke bestandig, og i hvertfall ikke i Oslo sentrum. Ett tiltak som foreslås for å bedre luftkvaliteten,er å skru opp bomringsatsene. For dieselbiler foreslås det en tredobling, til93 kroner, på vanlige dager og en tidobling på dager med dårlig luft. Forbensinbiler foreslås det å øke satsen med 50 prosent, til 46 kroner.
Men å øke bomsatsene er bare ett av en lang rekke med tiltak på en liste somer utarbeidet av Norsk Institutt for Luftforskning og TransportøkonomiskInstitutt, og som VG har skrevet om.
Tiltaksplan i mars
Hensikten er å forebygge helseskader. For å klare det, måOslo-utslippene av NO2 og svevestøv reduseres, slik at de kommer under EUsfaregrense. Og nå er det ikke lenger nok å snakke om kollektivløsninger i en fjern fremtid, det må handles. Derfor vurderer byrådet nå å sette i verk drastiske virkemidler. Iløpet av mars skal det legge frem en tiltaksplan for bystyret.
— Anbefalingene i rapporten er veldig tydelige. Skal vi nåmålene, må vi gjennomføre alle tiltakene, eller finne andre tiltak som virkerlike godt. Jeg er med på å øke bomavgiftene ut fra prinsippet om at forurenserskal betale. Nivået får vi komme tilbake til, sier Melby til VG.
Hun sier ogsåat kommunen er i gang med å utrede en rekke av forslagene, blant annet hvordanman skal skille mellom diesel- og bensinbiler for å innkreve ulike avgifter forulike biler.
Hva sier Ap?
Jan Bøhler, leder i Oslo Ap, mener det haster med å innføretiltak: - Forslaget om dramatisk prisøkning i bomringen må vi raskt ta stillingtil. Men for å forebygge enda større helseskader, må vi forberede oss på at detmå komme tiltak som kan oppfattes som drastiske, sier Bøhler.