Enorme nedbørsmengder over Oslo-området
Trafikken stod stille, flere veier var stengt på grunn av flom, og kjellere over hele byen stod fulle av vann etter det voldsomme regnværet i Oslo lørdag morgen.
Vannet som begynte å bøtte ned over Østlandsområdet i femtiden lørdag morgen har skapt store problemer.
Store nedbørsmengder kom på kort tid, slik at grøfter og avløp ikke greide å ta unna alt vannet. Mange biler ble fanget av vannet, bekker og elver flommet over og flere veier måtte stenges.
Bygdøy i Oslo fikk den verste regnskuren. På én time kom det 33,4 millimeter nedbør, melder NTB.
- Høye temperaturer og luftfuktighet er forklaringen på det voldsomme regnskyllet over Østlandet lørdag. Også en skypumpe feide inn over Oslo under regnværet.
Trafikken stod stille
Vannmengdene gjorde mange veier ufremkommelige. E18 var stengt både ved Framneslokket, Frognerkilen og i Sandvika.
Dermed stod trafikken stille mellom Sandvika og Lysaker frem til veien ble åpnet for normal trafikk i 18-tiden.
- Det meldes om store materielle skader etter uværet - forsikringsselskapene blir nedringt.
E6 ved Abildsø i Oslo var stengt i sørgående retning mot Vinterbro. Veien åpnet igjen to timer senere, rundt 14.30, ifølge Oslo-politiet på Twitter.
Oversvømmelsene gjorde at operasjonsentralen i Asker og Bærum anbefalte å la bilen stå.
Togtrafikken stanset i seks timer
Askerbanen åpnet igjen i 16-tiden etter at lynnedslag i signalanlegget og oversvømmelse på skinnene førte til seks timers stans i togtrafikken mellom Asker og Spikkestad.
NSB opplyser at det fortsatt kan bli forsinkelser og saktekjøring utover kvelden. Drammensbanen er fortsatt stengt på grunn av signalfeil, melder NTB.
- Sprengt kapasitet
Brann- og redningsetaten i Oslo ble nedringt lørdag morgen da vannet rant inn i kjellere over hele byen.
– Kapasiteten hos 110-sentralen er rett og slett sprengt. Vi har kalt inn ekstra mannskap, og alle som har mulighet er nå på jobb, sier Marianne Utnes Kjøsnes, informasjonsårdgiver i Oslo brann- og redningsetat til Aftenposten.
Hun forteller at de fleste henvendelsene handler om vann som flommer inn i hus og kommer opp av sluk. Hun oppfordrer folk til å hente opp det de måtte ha i kjellerboden, og ringe forsikringsselskapet om vannet har flommet inn.
Klimaskader firedoblet på åtte årOppfordringen fra brann- og redningsetatene er klar: ring forsikringsselskapet.
– Skadesaneringsselskaper jobber på høygir for alle forsikringsselskapene for å fjerne vann og rydde opp, sier Sigmund Clementz, kommunikasjonsrådgiver i If, til NTB.
– Vi oppfordrer publikum til å gjøre det de kan selv så lenge, sier hun.
Brann- og redningsetaten i Asker og Bærum har samme problem, og har nå satt opp et alternativt telefonnummer for å ta seg av alle henvendelsene.
- Klimaendringer kan medføre dyrere forsikringer– Det mest ekstreme jeg har sett på 35 år
Bærum Kranservice jobbet hele dagen med å hjelpe biler ut av store vanndammer.
– Det er druknede biler overalt. Dette er det mest ekstreme jeg har opplevd. Det kom så voldsomt med regn på kort tid, sier Geir Homlund i Bærum Kranservice. Han har 35 års erfaring i bilbergerbransjen.
Han ber folk være forsiktige. – Det er mye dypere enn det du tror. Det er ikke en vanndam, det er en innsjø, sier han.
Sivilforsvaret innkalt
Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap skriver at Sivilforsvaret skal bistå i forbindelse med regnværet på Østlandet lørdag.
– Vi skal hjelpe til med å lense vann som truer kritisk infrastruktur som tunneler, kloakk og lignende. Vi er i beredskap dersom regnværet eskalerer, sier Bjørn Ole Steingrimsen, distriktssjef i Oslo og Akershus sivilforsvarsdistrikt til NTB.
Mest regn vest for Oslo
– Så vidt vi ser har det regnet mest i vest, sier Bård Fjukstad, statsmeteorolog ved Meteorologisk institutt i Tromsø.
– Dette nedbøret har vært veldig lokalt, da kan det være store forskjeller over noen få kilometer, sier han.
De fleste målestasjonene måler nedbør i løpet av døgnet fra klokken 7 om morgenen, og viser at det har regnet mye det siste døgnet. Regnbygene i morgentimene kommer på toppen.
Store vannskader på Sandvika Storsenter
Flere butikker på Sandvika storsenter er stengt på grunn av vannskader lørdag formiddag. Det er kommet vann inn i parkeringsanlegget, melder NTB.
Også treningssenteret Elixia Sandvika måtte stenge etter at store vannmengder har funnet veien inn i lokalene, skriverBudstikka.
Kinoen i Sandvika, som ligger ved siden av storsenteret ble også oversvømmet og én av de åtte salene måtte stenges.
Veiene åpnet igjen
– Vi er nå tilbake til en slags normal. Køene har løst seg opp og det er ikke store forsinkelser lenger, sier trafikkoperatør Pål Sundt Fredriksen ved Vegtrafikksentralen til Aftenposten lørdag kveld.
Han forteller at ved blant annet å løfte vekk midtdelerne og betongdelene på siden av veien, har ryddemannskap fått fjernet nok vann til at alle veiene som ble stengt på grunn av det kraftige regnskyllet i Østlandsområdet nå er åpne for trafikk igjen.
Unntaket er riksvei 150 gjennom Granfosstunnelene som igjen måtte stenge i retning Lysaker på grunn av oversvømmelse. Pumpene i tunnelene har ikke greid å ta unna alt vannet som fortsatte å sige inn, opplyser Vegtrafikksentralen.
Disse står ansvarlig ved flom- og rasskaderFlere overopphetede biler
Men det var ikke bare vann som hindret Oslo-trafikken lørdag kveld. Da veiene endelig åpnet igjen og biler kunne passere, hadde flere blitt stående så lenge i kø at motoren var blitt overopphetet.
– Vi er nå på vei for å hjelpe til med å rydde tunnelene, der flere biler har blitt stående. Det er en del trafikale utfordringer i byen nå, sier Christian Krohn Engeseth, operasjonsleder i Oslo politidistrikt til Aftenposten.
Nødetatene melder også om kø ulike steder mens ryddearbeidet etter lørdagens kaos fortsatt pågår.
Bilistene oppfordres til å kjøre sakte, og det er fortsatt vann i veien mange steder.
Her har det vært oversvømmelser og stengte veier
- Fekjan under E18 er stengt grunnet vannmasser, og en bil ble berget. Alternativ kjørerute er Nesbru for å komme til Billingstad.
- På E6 ved Abildsø er det store vannansamlinger i begge retninger, og veien var stengt i sørgående retning mot Vinterbro. På ettermiddagen ble veien åpent igjen og trafikken går nå som normalt, ifølge politiet.
- Granfosstunnelen var også stengt på grunn av store vannmengder Politiets operasjonssentral i Oslo meldte litt før fem lørdag ettermiddag at tunnelen skulle åpnes, men at det vestgående løpet måtte stenges igjen.
- På E18 ved Framnes er det mye vann i tunnellen.
- E18 er stengt i begge retninger ved Maritim langs Frognerkilen i Oslo, melder NTB. Dermed står trafikken bom stille mellom Lysaker og Sandvika.
- Undergang ved Hvalstad stasjon ikke fremkommelig grunnet mye vann.
- Sandviksveien under E18 ved Kadettangen er stengt. En bil stod fast i vannmassene.
- En bil hadde gått i autovernet på E18 ved avkjøringen til Asker. Både politi og ambulanse kom til stedet.
- Ved Høn stasjon i Asker står en bil fast i vannmassene.
- Bekkestuatunnelen i Bærum ble stengt etter at tre biler fikk motorstans.
- Slemmestadveien er stengt ved Holmen Senter i retning Holmen, i tillegg til rundkjøringene ved Holmen Senter og ved Vollen marina, skriver Budstikka.
- Sandvika Storsenter har fått store vannskader og det har kommet vann inn i parkeringsanlegget.
- Togtrafikken mellom Asker og Spikkestad var stengt for trafikk i seks timer på grunn av store vannmengder.
- På Slemmestadveien ved Holmensenteret har det gått et mindre steinras ut i veien som gjør det umulig for biler å passere, melder politiet på Twitter.