Søppelsjefen i Oslo går av på dagen
Lederen i Renovasjonsetaten i Oslo går av etter høstens søppelkaos. Avgangen skjer etter intitiativ fra byråd Lan Marie Nguyen Berg.
Byrådsleder Raymond Johansen (Ap) kalte i høst inn direktør Pål Sommernes i Renovasjonsetaten (t.h.) til sitt kontor fordi han mente søppelsituasjonen var uakseptabel. Foto: Olav Eggesvik
- Karen TjernshaugenNyhetssjef
De ansatte i renovasjonsetaten fikk beskjeden om at direktør Pål Sommernes går av på et allmøte mandag.
– Det er viktig for meg å raskt få gjenopprettet tilliten til avfallsinnhentingen hos innbyggerne i Oslo, sier samferdselsbyråd Lan Marie Nguyen Berg til Aftenposten.
– For å få kontroll på avfallsinnhentingen er det nødvendig med nye krefter. Jeg har derfor valgt å sette inn en av våre mest erfarne ledere, nåværende kommunalidrektør i byrådsavdeling for finans, Arild Sundberg, i stillingen, uttaler Berg.
- Beskjeden om skiftet kommer samme dag som partiet Rødt varsler mistillitsforslag mot byråd Lan Marie Nguyen Berg dersom ikke kontrakten med Veireno blir sagt opp.
– Etter initiativ fra byråden
Sundberg konstitueres som ny direktør med virkning fra tirsdag 17. januar.
Direktørskiftet skjedde ifølge byråden «etter en dialog med byrådsavdelingen».
Årsaken til at direktøren måtte gå av, skal etter det Aftenposten forstår være misnøye med manglende kontroll på søppelhåndteringen etter at Veireno tok over kontrakten.
Byrådet så seg lei på de stadige forsikringene om at situasjonen snart skulle bedre seg uten at dette skjedde.
Arild Sundberg konstitueres som ny direktør for renovasjonsetaten fra og med tirsdag 17. januar. Foto: Oslo kommune
– Jeg har etter initiativ fra byråden og etter dialog med Byrådsavdeling for miljø og samferdsel kommet frem til at det beste for Oslo kommune og Renovasjonsetaten, er at jeg trekker meg som direktør, sier direktør i Renovasjonsetaten, Pål A. Sommernes i en pressemelding.
Sommernes vil få andre oppgaver i kommunen, heter det i pressemeldingen.
Rødt-leder Bjørnar Moxnes opprettholder sin trussel om mistillit til tross for at renovasjonsdirektøren går av.
– Det hjelper ikke så mye om etatslederen går av hvis Veireno-kontrakten går videre, sa Moxnes på en pressekonferanse mandag.
- Oslo-kommentator Andreas Slettholm skriver om søppelkaoset: Byrådet har et søppeldilemma
Søppelkaoset startet i oktober
Oslos søppelkaos startet i oktober, da Veireno overtok ansvaret for søppeltømmingen i hele byen.
Overfylte søppelcontainere som disse i Solfjellet borettslag på Haugerud har satt sinnene i kok hos mange Oslo-beboere i høst og vinter. Foto: Stein J. Bjørge
Det har kommet inn drøyt 28.000 klager til Renovasjonsetaten, de aller fleste på grunn av manglende henting.
Byrådet har vært under hardt press i bystyret. Aftenposten får fremdeles daglige henvendelser fra lesere som ikke får hentet søppelet sitt.
Fortsatte etter innkjøringsperioden
Det ble gjentatt flere ganger at Renovasjonsetaten forventet en innkjøringsperiode på 4–6 uker, men selv etter at ukene hadde gått opplevde flere Oslo-borgere at det var problemer.
I forrige uke kom også en rapport fra Arbeidstilsynet som konkluderte med flere brudd på arbeidsmiljøloven hos Veireno.
Relevante artikler
Etter over 32.000 klager: Byrådet vurderer nytt anbud på søppelhentingen
En måned før konkursen skrev renovasjonssjefen: «Vi er etter mitt syn i ferd med å lykkes!»
Rødt varsler mistillit etter søppelkaos i Oslo
Byrådet utelukker ikke Veireno-vraking
Veireno trolig konkurs - kommunen overtar søppelhentingen
Renovasjonsetaten lovet henting hos dem som klaget, men hadde liten tro på egne løfter