Drømmedag i Marka
Med både strålende sol og godt skiføre var det duket for en drømmedag i Oslomarka lørdag. I uken som kommer vil vi se mye av det samme, ifølge Meteorologisk institutt.
Lørdag er flere av de viktigste ingrediensene for en god vinterdag på plass på Frognerseteren i Oslo: Godt skiføre etter snøfall på torsdag og fredag, strålende sol og blå himmel.
Utenfor Frognerseteren kafé sitter Ailsa Crowe og Leanda Rathmell og nyter vintersolen.
Crowe er skotsk og har bodd i Norge i ni måneder. Hun skryter av vinteren vi har hatt.
– I Skottland får man ikke kalde og solrike dager som dette. Her får man ordentlig vinter, sier hun.
Også svenskene er fornøyde med forholdene i Nordmarka denne lørdagen.
På toppen av Korketrekkeren gjør tre familier fra Vänersborg seg klare for å sette utfor på kjelker. De er i Oslo i forbindelse med bandy-VM for jenter 17 på Ullevål.
– Dette er nydelig. I går var det ikke bra, men i dag er det fantastisk, sier Annevi.
De er fornøyde med den nesten tre kilometer lange akebakken.
– Vi har ingen sånne lange bakker. Det er det som er gøy her, sier Annevi.
– Det kommer til å gå fort, er jeg redd for, ler hun.
Skiføre: – Ni av ti
Ola Fadnes er én av mange skiløpere på vei forbi Frognerseteren denne lørdagen.
– Jeg er pensjonist, så jeg prøver å gå på hverdager. I dag har jeg vært tidlig ute for å gå før alle de andre kommer. Nå er det kø innover, sier han.
– Det er veldig hyggelig at så mange bruker Marka.
Og skiføret er nesten perfekt, ifølge Fadnes.
– Det er utrolig fine forhold i dag altså. Ni av ti, sier han.
Fortsetter til uken
Vakthavende meteorolog ved Meteorologisk institutt, Per Egil Haga, melder at finværet vil fortsette søndag.
– Det vil kanskje være litt mer skyer, men snøforholdene endrer seg ikke.
Også i uken som kommer vil skiføret sannsynligvis holde seg, sier Haga.
– Det er tegn som tyder på at det vil bli mye av det samme. Det kan være vi får noen varmegrader på dagtid, men det vil bli minus på natten. Så snøforholdene vil endre seg lite, sier han.