Sjømannskirken på Bygdøy er solgt
Overtatt for én krone for 30 år siden, taksert til 70 millioner i dag.
Sjømannskirken på Bygdøy, Norges eneste av sitt slag, ble fredag solgt, bekrefter eiendomsmegler Peter Skaara til Aftenposten.
Den praktfulle eiendommen ble lagt ut for salg i august. Da ble anlegget, med seks mål tomt og strandlinje, taksert til 70 millioner kroner. Men om eiendommen til slutt gikk for dette beløpet, gjenstår å se.
Les også:Sjømannskirken selger kirken
Sjømannskirken ble overtatt av Den indre sjømannsmisjon for 1 krone for nesten 30 år siden. Les historien her.Nå som eiendommen ble lagt ut for salg av økonomiske hensyn, har striden pågått internt i Den indre sjømannsmisjon om hvorvidt kjøperen må være en kristelig aktør. I så fall ville eiendommen trolig ført til at prisen landet på mellom 20 og 30 millioner kroner.
— Vi ønsker ikke å uttale oss om prisen eller kjøper på dette tidspunkt. Det jeg kan si er at både kjøper, selger og vi er fornøyd, sier eiendomsmegler Skaara.
Les også:
I 1985: kjøpt for 1 krone. Nå: Til salgs for 70 mill.
Et par stykker hadde i august meldt sin interesse for Sjømannskirken, og disse ville gjøre den om til egen bolig. Ifølge Skaara må kjøperen regne med å bruke 20–30 millioner kroner for å få den opp til dagens standard.
Les også: Oslofjordens dyreste «hytte» til salgs
Les også: