Sørenga åpnes trolig lørdag formiddag
Glad-nyhet for alle Oslo-folk: Sjøbadet åpner sannsynligvis likevel i helgen.
– Det er fremdeles litt olje i vannet på Sørenga. Den må fjernes før vi kan begynne å demontere installasjoner og starte vaskingen. Vi trodde først det medførte stenging til over helgen, men vi kan trolig åpne lørdag formiddag, sier Richard Kongsteien, kommunikasjonsdirektør i Oslo kommunes bymiljøetat.
Det var onsdag denne uken at titusenvis av liter olje rant ut i Alnaelva, og folk ble etter hvert frarådet å bade på Sørenga og alle steder i Oslofjorden hvor man ser oljefilm på vannet. Utslippet kommer fra Sporveiens anlegg på Ryen.
Kongsteien fikk også en annen gladnyhet i formiddag.
– Sandprøvene er analysert, og resultatet viser at det ikke er farlige verdier av olje i sanden. Vi trenger dermed ikke å fjerne den. Tirsdag kommer 100 tonn ny sand som legges oppå den eksisterende, sier Kongsteien.
Torsdag var det observert olje i vannet på Sørenga og utenfor deler av Bleikøya og Hovedøya.
Mannskapene har ikke funnet olje mot Tjuvholmen, men de har sett litt oljefilm ved Rådhusbryggene.
– Foreløpig har vi ikke sett noe på sørsiden av Hovedøya. Det har vært noe i havnen på Hovedøya, men det er usikkert om det kommer fra en av fraktbåtene, fortalte Richard Kongsteien til Aftenposten torsdag kveld.
I helgen er det ventet stor utfart til Oslos strender og til øyene i Oslofjorden. Høytrykket over Østlandet har festet seg, og det er ventet sol og temperaturer opp mot 30 grader i flere dager fremover.