Politiet i Oslo oppretter gruppe mot hatkriminalitet

Politiet i Oslo vil om få måneder ha på plass en egen gruppe som skal jobbe med etterforskning av hatkriminalitet.

Seniorrådgiver Ingjerd Hansen ved Strategisk stab i Oslo politidistrikt har i flere år jobbet med hatkriminalitet i Oslo. Nå skal hun opprette en egen gruppe for å bekjempe hatkriminalitet.

Den nye gruppen er et av flere tiltak som hovedstadspolitiet satte i gang etter en grundig gjennomgang av hatkriminalitet i april i fjor, skriver Klassekampen.

Gruppen som opprettes er inspirert av det svenske politiets innsats mot hatkriminalitet. De siste årene har svensk politi fått inn over 5.000 anmeldelser av hatkriminalitet. Til sammenligning hadde Norge en topp på 307 anmeldelser i 2010.

Les hele saken med abonnement