Restaurantanmeldelsen: Når tapasen blomstrer i Bygdøy allé
Schiller's tapas på Frogner har noen skikkelige godbiter på menyen.
Vår vurdering:
– Denne blomkålen er fantastisk. Masse smak og et delikat hint av trøffel. Kraften er så god at jeg skulle ønske jeg hadde en skje å ta den opp med, sier Bordvenninnen.
– Bare drikk av skålen, sier jeg. – Det er bare synd at vi fikk denne et stykke ut i måltidet.
Vi pleier å gjenta det til kjedsommelighet: Husk å bestille i omganger, så slipper du å få alt til bords på en gang. Men nok en gang har vi glemt det, så stigningen i måltidet blir diktert av hva kjøkkenet får ferdig først. På en travel, solfylt ettermiddag med mange gjester kan ting komme hulter til bulter, selv om kjøkkenet og servitørene ser ut til å ha god kontroll.
Spisevennen og jeg begynte med et stort krus San Miguel fra fat, mens Bordvenninnen tok et glass spansk hvitvin, en Albarino.
Spisevennen har lyst på å prøve en av sangria-variantene på drikkekartet, som byr på litt av hvert, men vi blir til slutt enige om å dele en flaske hvitvin til maten først.
– Sangria er godt både før og etter, sier spisevennen.
Schiller's har flere menyforslag for enhver smak og sult, men vi har i samråd med servitøren gått for et utvalg fra à la carten.
Kjøttfull start
Etter å ha vekket appetitten med brød, aioli og spansk spekeskinke har vi fått albondigas – kjøttboller, indrefilet av lam, skiver av entrecôte, chorizo og kyllingkroketter. Både kjøttbollene og krokettene blekner i forhold til lammet og oksen, som er svært møre og kommer med henholdsvis parmesan, cherrytomat og pinjekjerner med et stenk balsamico og gresskarkrem og hvitløkssjy.
– Jeg synes ofte at chorizo blir kjedelig på tapasrestaurant, men her har de piffet den opp med syrnet fløte. Det synes jeg er vellykket, sier Bordvenninnen.
Restaurantguiden: Sugen på tapas? Her er våre beste tips
Neste omgang blir fisk og poteter: Skinnstekt ørret og amadinepoteter som har fått lang tid i ovnen, slik at de er blitt myke. Oppå har de fått en krem på chèvre tilsmakt timian.
– En fin, frisk smak, sier Bordvenninnen. Spisevennen er enig, men er ikke like begeistret for ørreten.
– Er den ikke litt tørr? Men salsaen med mango og avokado, balsamico og granateplene tilfører fisken sødme og syre.
Ved siden av den fantastiske blomkålen har vi også fått en annen av rettene som setter Schiller's på spisekartet: Asparges med syltet reddik og sjalottløk. Et stenk sitron er med på å heve retten.
Vellykket nystart
Vi begynner å bli gode og mette, men
vil gjerne ha noe søtt til slutt. Spisevennen vil heller avslutte med en sangria.
– Pasjonsfrukt og cava låter godt, synes dere ikke?
Bordvenninnen velger en sitronpai mens jeg prøver en sjokoladekombinasjon, og ingen av oss blir skuffet.
– Før Schiller's åpnet i 2010, lå kunstnerkafeen Clodion her, sier spisevennen. – Jeg har også hørt at de skiftet eiere i fjor, og det ser ut til å være vellykket. Før var folk skuffet over både mat og service, men det ser ut til å ha bedret seg.
– Prisnivået er på Aker Brygge-nivå, men Schiller's vinner på hyggelig service og atmosfære.
Restaurantguiden: Glad i god vin? Har du besøkt disse stedene?
Bortgjemte godbiterUteservering
Bra utvalg drikke
Nydelige smakskombinasjoner
Miljø: 4
Meny: 5
Mat: 4
Service: 4
Pris: 4
21 av 30 poeng