I disse varme sommerdager er det mange gateartister som forsøker å tjene en ekstra slant i sommerheten.
Det er mange ulike grunner til at de kommer til Oslo for å tjene til livets opphold som gateartister, triksere, malere og mer.
Osloby har møtt noen av gateartistene som jobber i Sommer-Oslo.
Se mer i billedkarusellen over!
Tjener penger til ferien
Det er mange historier bak menneskene som jobber som gateartister.
Gordon Lindsay (25) er på ferie i Norge med kjæresten Zoë van Hove fra Belgia. For å tjene inn penger jobber de begge som gateartister. Han som turner, hun som sanger. Mens han står på hendene og bøyer seg på alle tenkelige måter for å vise hvor myk han er, står hun lenger opp i gaten ved Stortinget og synger.
De har planer om å være i Norge i to uker til, før turen går videre til Spania. Pengene de skal bruke videre på ferien i Spania, skal de tjene inn her i Oslo. Mens han forteller at han tjener godt på akrobatikken, går det ikke like bra med sangen. Hun mener den lave inntjeningen skyldes få turister.
— Det er for mye lokalbefolkning her, derfor får jeg ikke inn nok penger. Det skulle vært enda flere turister i Oslo!
Må ikke søke tillatelse
— Det er ikke nødvendig for gatemusikanter eller andre gateartister å søke politiet om tillatelse til å spille musikk, med mindre de skal bruke mikrofoner og megafoner. De kan bare brukes etter klokken 17 på hverdager og etter klokken 13 i helgen, og kan ikke vare mer enn to timer. Det har med støynivået å gjøre, sier Unni Grønvold, i Oslo politidistrikt.
I sommer er det forbudt for gatemusikanter på Jernbanetorget og nedre del av Karl Johan. Det gjelder for alle typer musikk. Forbudet gjelder i ukedagene. Forbudet gjelder frem til 1. august. For alle andre former for gateartister er det fritt frem. Aktiviteter som for eksempel å tegne ansikter og å selge kunst er fortsatt lov.
Entertainer på brygga
I Oslo sentrum er det flere gullmenn og utkledde personer. Blant annet en ulv, som ser ut som han har det fryktelig varmt og vondt i den tunge drakten når det er over 30 grader ute.
På Aker brygge finner vi en som er vant til å underholde store folkemengder. «The Basketball Man» kommer fra New York, og det synes på lang avstand at han er en entertainer.
Før han begynner å trikse med basketballene samler han store folkemengder rundt seg, rigger til en «scene» i en stor sirkel rundt seg med et tau, og begynner å fortelle vitser. Han spøker mye, og trikser med basketballene. Han oppfordrer folk til å følge «thebasketballman» på Instagram også.
Han er forøvrig ikke den eneste gatekunstneren i Oslo sentrum som er å finne på sosiale medier. Turneren Gordon Lindsay forteller at han også er å finne på både Facebook og YouTube, hvor han legger ut videoer av rare kroppstriks.