Reiseguide: Dette er topp fem beste steder å besøke i USA
Ny kåring vil kanskje overraske deg.
VERDENS ELDSTE: Yellowstone nasjonalpark er verdens eldste nasjonalpark, og strekker seg over tre amerikanske stater. Geysiren Old Faithful er en av de største turistattraksjonene. Foto: GizmoPhoto/Shutterstock, NTB scanpix
Reiseguiden Lonely Planet har laget lister over de beste reisemålene for 2016, og på den ferske listen for USA er det Philadelphia som går til topps.
1. Philadelphia, Pennsylvania
Det er den eneste amerikanske byen som har status på verdensarvlisten – med blant annet Liberty Bell og Benjamin Franklin-museet.
NUMMER ÉN: Philadelphia topper Lonely Planets liste over årets beste reisemål i USA. Sightseeing med hest og kjerre er ikke uvanlig – her forbi Independence Hall. Foto: f11photo, Shutterstock/NTB scanpix
I år er også 40 år siden «Rocky»-filmen kom ut og byen skal er vert for demokratenes nasjonale konveksjon i forbindelse med presidentvalget.
2. Natchez, Mississippi
En av de eldste bosettingene ved Mississippi-elven, byen feirer 300 år i år og skal feire med 300 festligheter året rundt. Byen er velkjent for sine vakre, herskapelige bygg i førkrigsarkitektur.
Trenger du reiseinspirasjon?
Hvor går turen i 2016? Her får du 12 eksperttips
MISSISSIPPI: Natchez ble etablert i 1716 og er den eldste byen ved Mississippi-elven, og ifølge Lonely Planet New Orleans med to år. Det herskapelige huset er fra før den amerikanske borgerkrigen i antebellum-stil, også kalt førkrigs-arkitektur. Foto: Snehit,Shutterstock/NTB scanpix
3. Yellowstone nasjonalpark
Nasjonalparken ble etablert i 1872, noe som gjør den til verdens eldste.
Den ligger hovedsaklig i Wyoming, men nasjonalparken strekker seg også inn i statene Montana og Idaho.
En av de største turistattraksjonene er geysiren Old Faithful.
Ikke bli stemplet som en reiseamatør:
- Aldri, aldri, aldri ta med rumpetaske
VARME KILDER: I Yellowstone nasjonalpark finnes en rekke varme kilder med spektakulære farger. Foto: Peter Schleipfer/Shutterstock, NTB scanpix
4. Birmingham, Alabama
Reiseguiden lurer på om ikke Birmingham er den kuleste byen i Sørstatene.
Her ble borgerrettighetsbevegelsen født og kjempet for, jazz er en stor del av musikkbildet og glade puber fyller gatene i nabolaget Avondale.
KULE BIRMINGHAM: Byen i Alabama skilter med et rikt jazz- og ølmiljø. Her fra skyline over Railroad Park. Foto: Sean Pavone/Shutterstock, NTB scanpix
5. Alaska
Lonely Planetoppfordrer særlig amerikanere til å besøke delstaten hvor du kan krysse over den arktiske sirkelen.
NYTT NAVN: Mount McKinley fikk tilbake sitt offisielle navn av president Barack Obama i fjor. Nå heter USAs høyeste topp Denali - som betyr det høyeste på de lokale atabaskaspråkene. Foto: Jonathan Ernst/Reuters, NTB scanpix
Her ligger også Amerikas høyeste punkt, fjelltoppen Denali (6194 moh), for dem som har lyst til å klatre.
Noen som stusser på navnet? Ikke så rart, fra 1896 og til 2015 hadde det navnet Mount McKinley etter USAs 25. president.
President Barack Obama bestemte i fjor at fjellet skulle skifte navn til Denali, som har vært det offisielle fjelltopp-navnet i Alaska siden 1980. Blir du stresset når du skal ut og fly?
Ikke gå i disse boardingfellene
KOSELIG LANGS ELVEN: Det populære turistmålet Creek street er en gammel promenade i byen Ketchikan som ligger den sørlige delen av Alaska. Foto: CAN BALCIOGLU
Nordmenn velger fortsatt tradisjonelt
Nordmenn er riktignok ganske tradisjonelle rundt amerikanske reisemål. Vi holder oss til det mest kjente og kjære.
— Det er nok ingen av destinasjonene på den listen som er en av våre bestselgere, sier daglig leder June Arlen Eggesbø Lundeby i reisebyrået USA Spesialisten.
Deres mestselgende reisemål i USA er:
- Florida
- California
- New York
- Hawaii
- Karibien – cruise
Skal du til USA snart?
Derfor bør du sjekke flytype før langturen
Har merket en nedgang
De siste årene har nordmenn fått langt flere direkteruter til USA, nor som har ført til en oppgang til antall reisende. I 2014 reiste omkring 300.000 nordmenn, da inkludert både ferie— og forretningsreisende, til USA. I løpet av året starter det flere direkteruter mellom Norge og USA – både til Miami og Boston.
Men svekkelsen i den norske kronen som startet høstet 2014 og som bare ble svakere i 2015 har de merket hos USA Spesialisten.
— Dessverre så har vi merket en nedgang i 2015 og inn i 2016. Vi har merket at den amerikanske dollaren har styrket seg mot den norske kronen, sier Lundeby.
Men de opplever en større pågang fra nordmenn som drømmer om å reise til USA.
— Vi opplever også at trenden med at flere og flere var spådd å bestille alt selv på nettet, kanskje er i ferd med å snu litt. Vi har flere større salg, som storfamilien på ferie, og folk vil ha annerledes ferie og opplevelser, sier hun.
Få reisetips tli USA:
Reisekspertenes tips til hvor du bør reise i 2016
Landene med aller best vær i verden
- Aldri har jeg vært et sted hvor folk er så åpne for annerledeshet
Slik gifter du deg i utlandet
Her drar Las Vegas-skiltene for å dø
Og her kan du lese om reisekåringer:
Les mer om
Relevante artikler
Lonely Planet: De ti beste stedene å besøke i Europa i 2017
USAs topp fem reisemål for 2017
Lonely Planet: Dette er de ti beste stedene å reise til i 2019
«Et levende postkort» topper kåringen over verdens beste reisemål
Ny kåring: De ti kuleste nabolagene i verden akkurat nå
Reiseekspertenes tips til hvor du bør reise i 2017