Fotball

Storklubbene slått av nykommer: Ingen av disse topper denne tabellen

Nedrykkskandidaten vant vinterserien.

Ole Gunnar Solskjær (Molde), Dag Eilev Fagermo (Odd), Kåre Ingebrigtsen (Rosenborg), Ronny Deila (Vålerenga) og Lars Arne Nilsen (Brann) er alle slått av eliteseriedebutant Ranheim på vinterserietabellen. NTB scanpix

  • Øystein Jorem
    Journalist Adresseavisen

Til helgen går startskuddet for Eliteserien 2018 når debutanten Ranheim ønsker Brann velkommen til fjæra i Trondheim. Da har de 16 eliteserieklubbene lagt bak seg over 100 treningskamper mot mer eller mindre solid motstand.

Vi har tatt en oppsummering etter de siste generalprøvene for å finne ut hvordan årets lag har gjort det i løpet av vinteren.

Husk at tabellen (som alltid) er av det veldig uhøytidelige slaget. Noen av lagene har møtt relativt svak motstand, mens andre har brynt seg på utenlandske storlag.

For at du kan gjøre opp din egen mening om kvaliteten på treningskampene, har vi samlet alle resultatene her. Du kan se årets vinterserietabell nederst i saken.

  • Slik var vintertabellen før 2017-sesongen, og som du kan se ble den faktiske tabellen litt annerledes..:

Andreas Helmersen og Ranheim tapte bare én av treningskampene sine i vinter. Det fører det nyopprykkede laget til topps på vintertabellen. Richard Sagen

Les også

Vintertabellen: Ingen av disse er seriemesteren 2017 basert på treningskampene

Her er vinterserietabellen 2018:

LagKamper vunnet/uavgjort/taptMålforskjellPoeng i snitt
Ranheim 6-0-123-62,57
Brann5-0-110-62,5
Odd5-2-016-32,43
Bodø/Glimt 5-0-214-82,14
Rosenborg6-1-227-122,11
Sarpsborg 088-1-322-122,08
Vålerenga6-2-318-131,82
Lillestrøm3-3-112-71,71
Strømsgodset3-1-218-81,67
Molde3-1-29-61,67
Tromsø2-1-210-71,4
Start3-1-421-81,25
Stabæk3-0-721-240,9
Sandefjord 2-0-56-200,86
FK Haugesund1-2-35-70,83
Kristiansund1-1-47-80,67

Alexander Søderlund og Rosenborg spilte 0–0 mot Lillestrøm i generalprøven. Martin Slottemo Lyngstad

Som alltid er det store variasjoner hvor vellykket sesongoppkjøringen har vært. Vinterseriemesteren ble Ranheim, men kvaliteten på motstanderne har vært av den dårlige sorten.

Bak følger Brann, Odd og Bodø/Glimt. Helt i bunn finner vi Kristiansund.

Steffen Lie Skålevik ble matchvinner for Brann i generalprøven mot Sogndal. Tor Høvik

  • Og her ser du oversikten over alle vinterens treningskamper fordelt p hvert enkelt lag:

Les mer om

  1. Eliteserien
  2. Sarpsborg 08
  3. Tromsø IL
  4. Rosenborg BK
  5. Bodø/Glimt
  6. Sandefjord Fotball
  7. SK Brann

Relevante artikler

  1. FOTBALL

    Slik har eliteserielagene prestert i vinter: – Bare å sette penger på at vi rykker ned

  2. FOTBALL

    Eliteserien 2019: Disse lagene får hjemmekamp 16. mai

  3. FOTBALL

    Stor oversikt: Her er alle eliteserielagenes treningskamper

  4. FOTBALL

    Tallknusernes dom: Disse tar medalje og disse rykker ned

  5. FOTBALL

    Så feil var ekspertenes tabelltips: – I ettertid ser det jo bare dumt ut. Det er helbom.

  6. FOTBALL

    Bruttern om Ranheim: - Det er en gjeng som trener knallhardt og som har vært meget underbetalt