Legendens første trenerjobb: Thierry Henry tar over storklubb
Den tidligere Arsenal- og Barcelona-spissen Thierry Henry (41) får jobben med å få Monaco på rett kjøl.
Thierry Henry blir som ventet ny trener i Monaco. Klubben bekreftet selv ansettelsen av den franske fotballegenden lørdag.
Henry har vært kjempefavoritt til å overta klubben fra fyrstedømmet etter at portugisiske Leonardo Jardim fikk sparken som trener tidligere denne uken.
Den franske sportsavisen L'Equipe meldte allerede fredag at partene er enige om en treårskontrakt. Lørdag kom også bekreftelsen fra Monaco.
Klubben opplyser på sine nettsider at Henry har signert en avtale som strekker seg til sommeren 2021. Dermed er Henry tilbake der proffkarrieren startet på midten av 90-tallet.
– Jeg er veldig glad for å være tilbake i denne klubben, og jeg er klar for å møte de utfordringene som venter. Jeg kan nesten ikke vente på å få møte spillerne og å starte arbeidet, sier han.
- HAR DU LEST DENNE ARTIKKELEN? «Moi» sliter fortsatt med smerter: – Å grisetakle en lagkamerat dagen før kamp, er ikke fint.
– Kan bli en fantastisk trener
Henry tilhørte den ypperste verdenseliten i sin aktive karrière og spilte blant annet for Arsenal og Barcelona. Etter at han la opp i 2014, tok han fatt på trenergjerningen.
De siste årene har han jobbet som assistenttrener for det belgiske landslaget.
Fredag sto han på sidelinjen sammen med landslagssjef Roberto Martínez da Belgia slo Sveits 2-1 i nasjonsligaen.
Etter kampen fikk Martinez naturlig nok spørsmål om rapportene som kobler assistenten hans til den ledige jobben i Monaco. Spanjolen hevdet da at det var nytt for ham.
Han roste også Henry opp i skyene.
– Thierry har potensial til å bli en fantastisk trener, og det blir han definitivt raskt, sa Martinez.
Monaco ligger på en beskjeden 18.-plass i den franske toppserien. Klubben har slitt i motbakke denne sesongen.
(©NTB)