Fotball

Slik spilles eliteserien 2016

Rosenborg og Brann får bortekamp i første runde, men det blir 16. mai-fest i både Oslo, Bergen og Trondheim.

Pål André Helland og Rosenborg er regjerende mester. Eliteserien 2016 åpner trønderne mot Odd på bortebane.
  • Fredrik Saltbones
    Fredrik Saltbones

Fredag klokken elleve presenterte Norges fotballforbund (NFF) spilleplanen for neste års eliteserie.

  • Se den fullstendige spilleplanen nederst i artikkelen!

Norsk fotball øverste divisjon våkner etter vinterdvalen helgen 11. til 13. mars.

Oversikten viser at Rosenborg og Brann må vente på hjemmekamp til andre runde, mens det blir 16. mai-fest i Oslo, Bergen og Trondheim.

Molde og Brann møtes i 12. og 28. runde.

Ole Gunnar Solskjærs Molde har vist gryende form i Europa League på tampen av denne sesongen. Neste år vil romsdalingene slå tilbake og ta seriegullet tilbake fra Rosenborg.

Veien dit starter mot Tromsø på hjemmebane. 16. mai må riktignok Solskjær & Co reise til Skien og spille mot Odd.

Brann, som gjør comeback i eliteserien etter én sesong i 1. divisjon, åpner sesongen mot medaljekandidatene Strømsgodset (borte) og Odd (hjemme).

— Det er to gode lag, og vi vil være store underdogs. Det trenger ikke å være så dumt, det, sier Branns midtbanespiller Fredrik Haugen til Bergens Tidende.

Se eliteserieoppsettet:

1. runde (11.-13. mars):

Aalesund — Stabæk

Bodø/Glimt - Sogndal

Molde - Tromsø

Odd - Rosenborg

Sarpsborg 08 - Haugesund

Start - Lillestrøm

Strømsgodset - Brann

Vålerenga - Viking

2. runde (18.-20. mars):

Brann - Odd

Haugesund - Aalesund

Lillestrøm - Bodø/Glimt

Rosenborg - Strømsgodset

Sogndal - Vålerenga

Stabæk - Molde

Tromsø - Start

Viking - Sarpsborg 08

3. runde (1.-3. april):

Aalesund - Brann

Bodø/Glimt - Stabæk

Molde - Lillestrøm

Odd - Tromsø

Sarpsborg 08 - Sogndal

Start - Viking

Strømsgodset - Haugesund

Vålerenga - Rosenborg

4. runde (8.-10. april):

Brann - Bodø/Glimt

Lillestrøm - Sarpsborg 08

Rosenborg - Aalesund

Sogndal - Haugesund

Stabæk - Vålerenga

Start - Molde

Tromsø - Strømsgodset

Viking - Odd

Les også

TV 2 mister norsk fotball: - Vi strakk oss langt

5. runde (15.-17. april):

Aalesund — Viking

Bodø/Glimt - Molde

Haugesund - Lillestrøm

Odd - Start

Rosenborg - Brann

Sarpsborg 08 - Stabæk

Strømsgodset - Sogndal

Vålerenga - Tromsø

6. runde (20. april):

Bodø/Glimt - Haugesund

Lillestrøm - Aalesund

Molde - Vålerenga

Sogndal - Odd

Stabæk - Strømsgodset

Start - Sarpsborg 08

Tromsø - Rosenborg

Viking - Brann

7. runde (22.-24. april):

Aalesund - Tromsø

Brann - Sogndal

Haugesund - Stabæk

Odd - Lillestrøm

Rosenborg - Viking

Sarpsborg 08 - Molde

Strømsgodset - Bodø/Glimt

Vålerenga - Start

8. runde (29. april - 1. mai):

Bodø/Glimt - Sarpsborg 08

Lillestrøm - Vålerenga

Molde - Aalesund

Sogndal - Rosenborg

Stabæk - Odd

Start - Strømsgodset

Tromsø - Brann

Viking - Haugesund

9. runde (6.-8. mai):

Aalesund - Sogndal

Brann - Start

Haugesund - Molde

Odd - Bodø/Glimt

Rosenborg - Stabæk

Strømsgodset - Lillestrøm

Viking - Tromsø

Vålerenga - Sarpsborg 08

10. runde (11. mai):

Bodø/Glimt - Vålerenga

Haugesund - Odd

Lillestrøm - Brann

Molde - Strømsgodset

Sarpsborg 08 - Aalesund

Sogndal - Tromsø

Stabæk - Viking

Start - Rosenborg

Les også

Slik blir din nye fotballhverdag på TV

11. runde (16 mai-runden):

Aalesund — Start

Brann - Stabæk

Odd - Molde

Rosenborg - Lillestrøm

Strømsgodset - Sarpsborg 08

Tromsø - Bodø/Glimt

Viking - Sogndal

Vålerenga - Haugesund

12. runde (20.-22. mai):

Bodø/Glimt - Aalesund

Haugesund - Rosenborg

Lillestrøm - Viking

Molde - Brann

Sarpsborg 08 - Odd

Sogndal - Start

Stabæk - Tromsø

Strømsgodset - Vålerenga

13. runde (27.-29. mai):

Aalesund - Vålerenga

Brann - Haugesund

Odd - Strømsgodset

Rosenborg - Molde

Sogndal - Lillestrøm

Start - Stabæk

Tromsø - Sarpsborg 08

Viking - Bodø/Glimt

14. runde (1.-3. juli):

Bodø/Glimt - Rosenborg

Haugesund - Start

Lillestrøm - Tromsø

Molde - Viking

Sarpsborg 08 - Brann

Stabæk - Sogndal

Strømsgodset - Aalesund

Vålerenga - Odd

15. runde (9.-10. juli):

Brann - Vålerenga

Lillestrøm - Stabæk

Odd - Aalesund

Rosenborg - Sarpsborg 08

Sogndal - Molde

Start - Bodø/Glimt

Tromsø - Haugesund

Viking - Strømsgodset

16. runde (15.-17. juli):

Aalesund - Rosenborg

Bodø/Glimt - Odd

Haugesund - Viking

Molde - Start

Sarpsborg 08 - Lillestrøm

Stabæk - Brann

Strømsgodset - Tromsø

Vålerenga - Sogndal

17. runde (22.-24. juli):

Brann — Aalesund

Lillestrøm - Strømsgodset

Molde - Sarpsborg 08

Odd - Viking

Rosenborg - Haugesund

Sogndal - Bodø/Glimt

Start - Vålerenga

Tromsø - Stabæk

18 . runde (29.-31. juli):

Aalesund - Lillestrøm

Bodø/Glimt - Tromsø

Haugesund - Sogndal

Odd - Brann

Sarpsborg 08 - Start

Strømsgodset - Stabæk

Viking - Rosenborg

Vålerenga - Molde

19 . runde (5.-7. august):

Brann - Strømsgodset

Lillestrøm - Rosenborg

Molde - Bodø/Glimt

Sarpsborg 08 - Vålerenga

Sogndal - Viking

Stabæk - Haugesund

Start - Odd

Tromsø - Aalesund

20. runde (12.-14. august):

Aalesund - Molde

Bodø/Glimt - Lillestrøm

Haugesund - Tromsø

Odd - Sarpsborg 08

Rosenborg - Sogndal

Strømsgodset - Start

Viking - Stabæk

Vålerenga - Brann

21. runde (19.-21. august):

Brann - Rosenborg

Lillestrøm - Haugesund

Molde - Odd

Sarpsborg 08 - Strømsgodset

Stabæk - Aalesund

Start - Sogndal

Tromsø - Viking

Vålerenga - Bodø/Glimt

22. runde (26.-28. august):

Aalesund - Sarpsborg 08

Bodø/Glimt - Start

Haugesund - Brann

Odd - Vålerenga

Rosenborg - Tromsø

Sogndal - Stabæk

Strømsgodset - Molde

Viking - Lillestrøm

23. runde (9.-11. september):

Brann - Viking

Lillestrøm - Odd

Molde - Haugesund

Sarpsborg 08 - Bodø/Glimt

Stabæk - Rosenborg

Start - Aalesund

Tromsø - Sogndal

Vålerenga - Strømsgodset

24. runde (16.-18. september):

Aalesund - Strømsgodset

Bodø/Glimt - Brann

Haugesund - Vålerenga

Odd - Stabæk

Rosenborg - Start

Sogndal - Sarpsborg 08

Tromsø - Lillestrøm

Viking - Molde

25. runde (23.-25. september):

Brann - Tromsø

Lillestrøm - Sogndal

Molde - Rosenborg

Sarpsborg 08 - Viking

Stabæk - Bodø/Glimt

Start - Haugesund

Strømsgodset - Odd

Vålerenga - Aalesund

26. runde (30. sept -2. oktober):

Aalesund - Odd

Bodø/Glimt - Strømsgodset

Haugesund - Sarpsborg 08

Rosenborg - Vålerenga

Sogndal - Brann

Stabæk - Lillestrøm

Tromsø - Molde

Viking - Start

27. runde (14.-16. oktober):

Aalesund - Bodø/Glimt

Brann - Lillestrøm

Molde - Sogndal

Odd - Haugesund

Sarpsborg 08 - Rosenborg

Start - Tromsø

Strømsgodset - Viking

Vålerenga - Stabæk

28. runde (21.-23. oktober):

Brann - Molde

Haugesund - Bodø/Glimt

Lillestrøm - Start

Rosenborg - Odd

Sogndal - Strømsgodset

Stabæk - Sarpsborg 08

Tromsø - Vålerenga

Viking - Aalesund

29. runde (28.-30. oktober):

Aalesund - Haugesund

Bodø/Glimt - Viking

Molde - Stabæk

Odd - Sogndal

Sarpsborg 08 - Tromsø

Start - Brann

Strømsgodset - Rosenborg

Vålerenga - Lillestrøm

30. runde (4.-6. november):

Brann - Sarpsborg 08

Haugesund - Strømsgodset

Lillestrøm - Molde

Rosenborg - Bodø/Glimt

Sogndal - Aalesund

Stabæk - Start

Tromsø - Odd

Viking - Vålerenga

Les også

  1. Brann serieåpner mot fjorårets sølvvinner

  2. Det blir Azar i Brann også neste år

  3. Start stenger av halve stadion til neste sesong

  4. Norsk Tipping misliker Discovery-avtalen

  5. Demidov: Har ikke hastverk med å forlenge med Brann

Eliteserien

SVUTMP
1Lillestrøm97201951423
2Viking106311981121
3Molde9612179819
4Strømsgodset94231313014
5Aalesund94231011-114
  • Champions League-kvalifisering
  • Conference League-kvalifisering
  • Nedrykkskvalifisering
  • Nedrykk

Les mer om

  1. Eliteserien
  2. Tromsø IL
  3. Odds BK
  4. Viking FK
  5. SK Brann
  6. Sarpsborg 08
  7. Vålerenga Fotball