Roy Hodgson bekreftet klar for Premier League-klubb
Englands tidligere landslagssjef Roy Hodgson er ansatt som ny manager i Crystal Palace.
Roy Hodgson overtar som manager i Crystal Palace. Foto: NTB scanpix
Tirsdag kveld kom bekreftelsen fra London-klubben.
Hodgson, som også har en fortid som trener i Viking, røpet litt tidligere overfor Sky Sports at kontrakten ikke var signert, men at en avtale var svært nær.
70-åringen har signert en toårskontrakt med Palace.
– Jeg er veldig begeistret over å være tilbake i klubbfotballen. Det er lenge siden jeg har kunnet nyte det å være på treningsfeltet fra dag til dag, sier han til klubbens nettsider.
Premier League-manager fikk sparken. En uønsket rekord er et faktum.
De Boer ut
Trenerveteranen får med seg Ray Lewington som assistent. De to jobbet også sammen i Fulham og rundt det engelske landslaget.
Ytterligere en trener, som vil tilhøre Hodgson støtteapparat, vil bli ansatt i løpet av kort tid.
Hodgson erstatter nederlandske Frank de Boer, som mandag var ferdig som manager i Premier League-klubben etter kun fire seriekamper. Søndag tapte laget 0-1 borte mot Burnley, og det var åpenbart dråpen som fikk begeret til å renne over.
Palace-laget har verken scoret mål eller tatt poeng på de fire første serierundene.
De Boer fikk kun 77 dager i managerstolen i London-klubben. 47-åringen fikk jobben i juni da han tok over for Sam Allardyce.
Moderklubben
Roy Hodgson ledet det engelske landslaget fra 2012 til 2016. Han har også en fortid i Crystal Palace. Det var nettopp i London-klubben har tråkket sine guttebein som fotballspiller på 60-tallet.
– Dette er en så definitivt moderklubben min. På denne tiden drømte jeg om å spille for dette laget, og som trener har jeg tenkt på mulighetene for å trene dem. Mye har skjedd siden, sier 70-åringen.
Trenerveteranen har en lang karriere bak seg. Den spenner over treneransettelser i 15 klubber fra åtte forskjellige land. Hodgson har vært landslagssjef for fire ulike land.
(©NTB)
Premier League
S | V | U | T | M | P | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Manchester City | 32 | 23 | 5 | 4 | 67 – 2344 | 74 | ||
2 | Manchester United | 31 | 18 | 9 | 4 | 61 – 3427 | 63 | ||
3 | Leicester City | 31 | 17 | 5 | 9 | 55 – 3718 | 56 | ||
4 | West Ham United | 31 | 16 | 7 | 8 | 51 – 3912 | 55 | ||
5 | Chelsea | 31 | 15 | 9 | 7 | 50 – 3119 | 54 |
- Champions League
- Europaliga
- Nedrykk