Manchester City klatret over Liverpool etter super sluttspurt
Southampton holdt unna lenge, men så løsnet det skikkelig for City-stjernene.
SOUTHAMPTON - MANCHESTER CITY 0–3
Manchester City vant til slutt med svært så overbevisende sifre, men det tok lang tid før det endelig løsnet.
Det var beint ut en skuffende 1. omgang i Southampton - faktisk var det ikke ett eneste forsøk på mål fra noen av lagene.
Manchester City hadde de farlighetene som var. Både Sergio Agüero og David Silva hadde skuddforsøk som ikke var godt nok innstilt, mens City ropte på straffe da Leroy Sané gikk ned i feltet etter 36 minutter. Trolig gjorde dommeren rett.
Southampton var svært vanskelig å bryte ned, og City slet med å produsere de store sjansene. Dermed sto det 0-0 ved pause.
Lukaku scoret igjen da Everton passerte Manchester United
Kompany sjef i luften
Starten av 2, omgang bar bud om at det kunne komme mål. 55 minutter var spilt da Jesus Navas dundret løs fra langt hold, men forsøket ble avverget til corner.
På det påfølgende hjørnesparket kom åpningsmålet for City. Vincent Kompany steg til værs og headet gjestene i ledelsen. Southampton-keeper Fraser Forster burde kanskje ha avverget den.
Tottenham herjet med Kings Bournemouth: Legger press på serieleder Chelsea
Så løsnet det
Southampton kjempet det de var god for, men slet med å produsere de store sjansene. Først etter 73 minutter fikk de en virkelig stor en da Maya Yoshida fikk heade fra kort hold. Men City-keeper Claudio Bravo hadde kontroll.
I stedet for 1-1 kontret City inn 2-0 etter 77 minutter. Kevin De Bruyne var uselvisk og sentret til Leroy Sané, som hadde en enkel jobb med å sette ballen i mål.
Og nå løsnet det virkelig for Pep Guardiolas mannskap. Tre minutter etterpå headet Sergio Agüero inn 3-0, og igjen kom pasningen fra De Bruyne.
Med seieren gikk City forbi Liverpool på tabellen. City er nå på 3. plass med 64 poeng. Det er 11 bak serieleder Chelsea, som spiller borte mot Manchester United søndag.
City er sju poeng bak Tottenham på 2. plass.