Lunde Pedersens foreldre: – Dette er bare så herlig. Det kom noen tårer.

– Sverre gjorde et kjempeløp! Vi vet hvor mye trening som ligger bak. Dette er helt fortjent, sier faren til bronsevinner Sverre Lunde Pedersen.

JUBLER: - Det er den beste 5000-meteren Sverre har gjort, sier Jarle Pedersen. Han og Martha Lunde Pedersen så sønnen ta OL-medalje fra stuen hjemme på Os.

Søndag morgen satt mor og far limt til TV-skjermen hjemme på Os, og så Sverre Lunde Pedersen ta bronsemedalje på 5000 meter skøyter på OL-arenaen Gangneung Oval.

– Det er den beste 5000-meteren han har gjort! Dette er bare så herlig. Det kom noen tårer, sa Jarle Pedersen til BT kort tid etter at sønnen gikk i mål.

Les også

En telefon fra Nederland gjorde at Jarle Pedersen turte å tro på at sønnen Sverre kunne bli en av verdens beste

Sverre Lunde Pedersen kan posere for fotografene sammen med sølvvinner Ted-Jan Bloemen (t.v) og suverene Sven Kramer.

– Medalje er medalje

Sverre Lunde Pedersen er første nordmann som tar OL-medalje på skøyter for menn på åtte år.

– Nå sitter vi bare her og er litt matte og skjelvne. Det plinger inn meldinger hele tiden.

– Han var fattige to tusendeler bak sølvmedaljevinneren. Er det litt bittert?

– Akkurat der og da tenkte vi at det kanskje ble en fjerdeplass, men så ble det medalje. Medalje er medalje, sier Sverres far, som også er tidligere trener for skøytelandslaget.

Les også

Sverre Lunde Pedersen to tusendeler fra OL-sølv

BRONSE: Søndag morgen tok Sverre Lunde Pedersen fra Os olympisk medalje på 5000 meter.

– Helt fortjent

– Vi vet hvor mange tusen treningstider som ligger bak. I fjor hadde han en tung sesong, men nå er han tilbake. Dette er helt fortjent.

– Kommer han til å ta flere medaljer i OL?

– Sverre er en allrounder. Han skal gå både 1500 meter, lagtempo og fellesstart, og kan være med å kjempe om flere medaljer, slik jeg ser det. Å ha fått en første medalje gir trygghet og kan slå positivt ut. Dette blir spennende!