Mowinckel med første norske pallplass sammenlagt på 24 år
Kula glapp, men Ragnhild Mowinckel (30) kom på pallen i super-G-avslutningen og er den første norske kvinnen til å komme på pallen sammenlagt i en cup siden 1999.
Ikke siden Andrine Flemmen kom på tredjeplass i storslalåm-cupen i 1999 hadde en norsk kvinne klart å være blant de tre beste sammenlagt i verdenscupen i utfor, super-G, storslalåm eller slalåm.
Det var før Ragnhild Mowinckel klarte det torsdag.
– Jeg er kjempefornøyd. Jeg har vært ganske stabil i år, og den skikjøringen man har er god nok. Det har vært et mål, og da er det veldig deilig å avslutte på den her måten, sier Mowinckel til Viaplay.
Moldenseren hadde også muligheten til å bli den aller første norske kvinnen til å gå helt til topps i en av sammenlagtcupene, men der ble det ikke fullklaff i sesongens siste super-G-renn.
Lara Gut-Behrami vant rennet, og klatret samtidig til topps i super-G-cupen.
På plassene bak henne fulgte italienske Federica Brignone og Ragnhild Mowinckel, og det ble også topp tre sammenlagt i super-G-cupen.
– Jeg prøvde mitt beste. Selvfølgelig kjente jeg at det var litt mer nerver på start i dag, sier Mowinckel.
Hva skjer denne uken? I VGs nye sportskalender får du oversikt over alt av sport
Italienske Elena Curtoni ledet sammendraget før torsdagens renn, men med en skuffende tiendeplass flat hun ned til fjerdeplass i super-G-cupen.
Mowinckel har kjempet i super-G-toppen hele sesongen, og startet med tredjeplass i Lake Louise i desember.
Etter seieren i Cortina i januar ledet hun også i sammendraget, men 18. og 16. plass i de to super-G-rennene på hjemmebane i Kvitfjell tidligere denne måneden sendte flere konkurrenter forbi.
Likevel klarte hun altså å komme seg på pallen sammenlagt, etter den tredje super-G-pallplassen for sesongen torsdag.
– Jeg er kjempefornøyd med det. Dessverre for min del ble Kvitfjell avgjørende. Det gikk ikke spesielt bra der, sier Mowinckel.
Fra startnummer fire kjørte Kajsa Vickhoff Lie inn til ledelse i sesongavslutningen, men hun ble til slutt dyttet ned til niendeplass.
Hva skjer denne uken? I VGs nye sportskalender får du oversikt over alt av sport